
Asociația Română a Băncilor (ARB) susține necesitatea păstrării corpului executorilor bancari în cadrul Codului de Procedură Civilă, în condițiile în care se vor putea recupera mai ușor debitele de la diverși clienți.
Președintele ARB, Radu Ghețea, a declarat, ieri, la Cluj-Napoca, că asociația pe care o conduce are ca obiectiv menținerea actualei legislații și nemodificarea acesteia "pentru că băncile pot avea corpul executorilor bancari". "S-a dovedit, în ultimii ani, că acești executori bancari pot contribui mai bine la recuperarea debitelor clienților pe care băncile încearcă să le recupereze. Fără a-i supăra pe executorii judecătorești, eficiența executorilor bancari pentru recuperarea creanțelor băncilor este mult mai mare. Un executor bancar întâi încearcă să convingă clientul să plătească și apoi ajunge la faza de executare silită", a explicat Radu Ghețea. El a precizat că pentru executorul bancar nu este foarte important modul în care se recuperează creanța, în sensul că el nu primește un comision, ca un executor judecătoresc, iar banca își poate recupera mai bine creditele, cu costuri mai reduse.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















