Home Economic-Financiar Boc: Prognozăm o creștere economică de 3,5% în 2012

Boc: Prognozăm o creștere economică de 3,5% în 2012

DISTRIBUIŢI

Există premize pentru o creștere economică în jur de 3,5% în 2012, dar prognozele depind foarte mult de ceea ce se întâmplă în zona euro, Europa, America și alte părți ale lumii, a declarat, miercuri, premierul Emil Boc, care a precizat că din cauza „turbulențelor“ externe pot apărea „încetiniri“. „Există în acest moment premizele ca menținând ritumul reformelor, atrăgând investiții în România, îmbunătățind absorția fondurilor să asigurăm, și în 2012, o creștere economică în jur de 3,5%. Evident că depinde foarte mult de ce se întâmplă în zona euro, în Europa, în America și în alte părți ale lumii pentru ca aceste prognoze ale noastre să devină certe. Spun asta pentru că în contextul unor turbulențe existente pe piețele internaționale, în iunie, am avut o ușoară încetinire a exporturilor și producției industriale“, a spus Emil Boc. Șeful Guvernului a precizat că România a luat măsurile de austeritate necesare traversării unei perioade de criză și de aceea se prognozează un ritm de creștere a PIB comparabil cu cel al țărilor UE.

Dan Marin

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.