Home Economic-Financiar Comisia Europeana vrea taxa ecologica unica, din 2009

Comisia Europeana vrea taxa ecologica unica, din 2009

DISTRIBUIŢI

În timp ce autorităţile din Romania se grăbesc să găsească o soluţie la agitaţia produsă de taxa de primă înmatriculare, fără a contraveni practicilor occidentale, la nivel european se propun deja alte taxe pentru utilizarea drumurilor sau înmatricularea auto.

Astfel, Comisia Europeană va propune introducerea unei taxe ecologice pentru posesorii auto, potrivit -Sunday Times-.

Executivul european va prezenta propunerea, în această primăvară, miniştrilor Finanţelor, dar este puţin probabil ca taxa să intre în vigoare înainte de 2009. Ca pondere în calculul taxei, 25% va conta nivelul emisiilor de dioxid de carbon ale vehiculului.

Metodologia de calcul va fi unică, la nivelul UE, dar autorităţile vor avea posibilitatea să stabilească la nivel local rata de impozitare, potrivit proiectului Comisiei.

Pentru a evita plata de două ori a unei taxe în momentul în care cineva se mută dintr-un stat în altul, comisarul european pentru Fiscalitate, Laszlo Kovacs, a prezentat intenţiile privind taxa ecologică într-un interviu acordat -The Sunday Telegraph-: -Mă îngrijorează modul în care contribuabilii sunt obligaţi să achite taxa de înmatriculare într-un stat, iar atunci când se mută într-o altă ţară, poate fi nevoie de achitarea unei a doua taxe de înregistrare. Aceast fapt reprezintă dublă impozitare, respectiv o barieră internă existentă pe piaţă-, a declarat Kovacs.

Se pare că proiectul privind taxa ecologică este puternic susţinut de membrii Parlamentului European, a mai precizat oficialul UE.

Unul dintre proiectele comisarului european pentru Fiscalitate este armonizarea sistemului de impozitare a companiilor. Iar despre evoluţiile acestui proiect, Kovacs declară: -La momentul actual, nu există transparenţă. Sistemul propus va fi mult mai simplu pentru companii, iar principiile acestuia vor fi o bază de impozitare extinsă, consolidată-, a adăugat oficialul european.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.