Home Economic-Financiar Deficit bugetar de 1,15% din PIB după șapte luni

Deficit bugetar de 1,15% din PIB după șapte luni

DISTRIBUIŢI

Execuția bugetului general consolidat după primele șapte luni s-a încheiat cu un deficit de 6,97 miliarde de lei, respectiv 1,15% din PIB, față de un deficit de 1,96% din PIB în perioada similară din 2011 și de 1,12% din PIB după primul semestru din acest an.
Comparativ cu primele șapte luni din 2011, deficitul bugetar este în scădere cu 4,3 miliarde de lei.
Guvernul s-a angajat prin acordul cu FMI să reducă deficitul bugetar în acest an la 2,2% din PIB, de la 4,3% din PIB în 2011.
Veniturile bugetului general consolidat au totalizat 110,4 miliarde lei (18,2% din PIB) la finele lunii august, înregistrând o creștere cu 8% față de aceeași perioadă a anului precedent în termeni nominali și cu 0,5 puncte procentuale ca pondere în PIB.
Veniturile fiscale au înregistrat în termeni nominali o creștere cu 9,5% față de anul precedent, evoluții favorabile înregistrându-se la taxa pe valoarea adăugată (+6,3%), accize (+5,2%), impozit pe venit (+16%), impozit pe profit (+5,4%).
Veniturile din alte impozite și taxe pe bunuri și servicii au crescut, de asemenea, datorită colectării începând cu anul 2012 a contribuției pentru finanțarea unor cheltuieli în domeniul sănătății.
La nivelul administrațiilor locale, execuția bugetară arată o creștere cu 4,3% față de anul precedent în cazul veniturilor din impozite și taxe pe proprietate, și cu 13,4% la venituri nefiscale.
Pe partea de venituri nefiscale, încasările au crescut cu 25,2% la bugetul de stat și cu 17,8% la instituțiile autofinanțate.
În același timp, sumele rambursate de Uniunea Europeană în contul plaților efectuate din resurse publice au crescut cu 42,4%.
Cheltuielile bugetului general consolidat au fost mai mari cu 3,4%, totalizând 117,3 miliarde de lei (19,3% din PIB), iar ponderea lor în PIB a scăzut cu 0,3 puncte procentuale iar cheltuielile pentru investiții, care includ cheltuielile de capital, precum și cele aferente programelor de dezvoltare finanțate din surse interne și externe, au fost de 17,4 miliarde lei (2,9% din PIB), în urcare în termeni nominali cu 8,1% față de aceeași perioadă a anului precedent.

Andreea Vîrîci

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.