Home Economic-Financiar Deficitul de produse agroalimentare, de aproape două ori mai mic anul trecut...

Deficitul de produse agroalimentare, de aproape două ori mai mic anul trecut față de 2009

DISTRIBUIŢI

Romånia a înregistrat un deficit cu produse agroalimentare de 704,62 milioane de euro, în perioada ianuarie-noiembrie 2010, de aproape două ori mai mic față de nivelul de 1,377 miliarde euro raportat în perioada similară din 2009, potrivit datelor Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).
În perioada menționată din 2010, importurile de produse agroalimentare au atins valoarea de 3,461 miliarde euro, aproape similară cu cea din 2009, cånd acestea totalizau 3,413 miliarde euro.
În schimb, exporturile Romånei realizate în țările UE și cele extracomunitare au crescut cu 35,4 procente față de aceeași perioadă a anului 2009, totalizånd 2,756 miliarde euro la finele lunii noiembrie 2010. În primele 11 luni din 2009, Romånia a exportat produse agroalimentare de 2,035 miliarde euro.
Importurile din țările comunitare au fost principalele surse de aprovizionare cu produse agroalimentare pentru Romånia, cu un total de 2,788 miliarde euro, în primele 11 luni din 2010, iar din țările terțe au totalizat doar 672,32 milioane euro.
Datele MADR relevă faptul că în primele 11 luni din 2010, cele mai mari încasări la export au fost aduse de gråu și meslin (amestec de gråu cu secară), în valoare de 357,68 milioane de euro, pentru o cantitate de 2,36 milioane tone, de țigările de foi și trabucurile (18.779 tone) de unde au fost obținute 345,05 milioane de euro și din semințe de rapiță, circa 331,23 milioane euro, pentru 1,044 milioane tone. Exporturile de 1,66 milioane tone de porumb au adus un plus de 318,53 milioane euro, semințele de floarea soarelui – 176,12 milioane euro (477.755 tone), iar uleiurile rafinate de floarea soarelui, circa 97,38 milioane euro (132.623 tone).

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.