Home Economic-Financiar Estul ramane magnet pentru investitiile internationale

Estul ramane magnet pentru investitiile internationale

DISTRIBUIŢI

Investiţiile străine directe au crescut în 2006 la nivel mondial, pentru al treilea an consecutiv, şi au atins valoarea de 1.200 miliarde de dolari, potrivit estimărilor făcute pentru acest an de către Conferinţa Naţiunilor Unite pentru Comerţ şi Dezvoltare (UNCTAD). Faţă de anul precedent, creşterea consemnată a fost de 35%, dar această evoluţie nu a atins valorile record de 1.400 miliarde de dolari din anul 2000. Evoluţia pozitivă a creşterii nivelului investiţiilor străine reflectă performanţe reale şi creşteri importante ale economiilor în mai multe state.

În ceea ce priveşte ţara noastră, previziunile UNCTAD arată că valoarea investiţiilor străine directe a crescut în 2006 cu 34,1%, ajungand la valoarea de 8,6 miliarde de dolari. Agenţia pentru Investiţii Străine a previzionat investiţii de 6,2 miliarde de euro, fără a include suma din privatizarea Băncii Comerciale Romane, de 2,2 miliarde de euro.

Potrivit UNCTAD, cel mai mare flux de investiţii străine directe a fost înregistrat de Kazakhstan, cu nu mai puţin de 275,5% faţă de 2005, valoarea acestora atingand 6,5 milioane de dolari. Japonia se situează la polul opus, cu un declin însemnat al valorii investiţiilor străine directe, acestea fiind cu 395,5% mai scăzute faţă de anul precedent.

UE atrage 45% din totalul investiţiilor la nivel mondial

Investiţiile străine directe în ţările dezvoltate au crescut cu pană la 48%, mult peste nivelul ultimilor doi ani şi a atins suma de 800 miliarde de dolari. Statele Unite ale Americii (SUA) şi-au recaştigat poziţia de lider în ceea ce priveşte atragerea de investiţii străine, detronand Marea Britanie, în topul aferent anului 2005. Uniunea Euroepeană continuă să fie cea mai mare regiune pentru investiţiile străine directe, însumand circa 45% din totalul investiţiilor atrase în 2006.

Cu toate că valorile investiţiilor au evoluat constant, studiul UNCTAD atrage atenţia asupra diferitelor probleme care continuă să aibă implicaţii directe asupra economiei la nivel mondial.

Afluxul investiţional în ţările dezvoltate şi în curs de dezvoltare a crescut de la 10% la 56% în 2006 şi a atins un nivel record pentru ambele modele economice. Africa a depăşit recordul înregistrat în 2005, cel mai ravnit sector fiind cel al industriei extractive, acesta triplandu-se în prima jumătate a lui 2006, comparativ cu 2005. Cu toate acestea, investiţiile sunt foarte diparate pe regiuni, cele mai multe dintre acestea sunt concentrate în subregiunile din Vestul, Nordul şi în Africii Centrale.

America Latină s-a confruntat cu o încetinire a investiţiilor străine directe în anul trecut. Mexic şi Brazilia sunt cele mai bine situate ca valoare a investiţiilor, mexic chiar înregistrand o evoluţie de circa 6%.

Trend ascendent şi pentru sudul, estul şi sud-estul Asiei. De fapt, această regiune îşi menţine ritmul de creştere şi în 2006, atingand valoarea de 287 miliarde de dolari, o evoluţie de 13% faţă de 2005. Cele mai multe investiţii s-au făcut în domeniul high-tech de către companiile transnaţionale, cu precădere în China. China, Hong-Kong şi Singapore îşi menţin locurile fruntaşe în topul atractivităţii investiţionale. China a atras investiţii de 70 miliarde de dolari, urmată de Hong Kong, cu 41,4 miliarde de dolari, Singapore, cu 31,9 miliarde de dolari şi de India, cu 9,5 miliarde de dolari.

Investiţii străine dublate în Federaţia Rusă

După o creştere minoră în 2005, fluxul investiţiilor străine directe în cele 19 ţări din sud-estul Europei şi ţările fostei URSS, Comunitatea Statelor Independente (CSI) au înregistrat totuşi o expansiune rapidă, evoluţia investiţiilor nefiind întreruptă de şase ani încoace. Statele din Federaţia Rusă şi-au dublat valoarea investiţiilor. În sud-estul Europei şi Comunitatea Statelor Independente, investiţiile străine directe au fost anul trecut de 62 miliarde de dolari, în creştere cu 56%. Din această sumă, 28,4 miliarde de dolari reprezintă investiţiile în Rusia. Perspectivele investiţiilor străine în Rusia sunt însă afectate de impactul introducerii unor reglementări mai stricte în domeniul resurselor naturale, precum şi de disputele apărute anul trecut în legătură cu protecţia mediului şi costurile de extracţie.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.