Home Economic-Financiar În această vară românii au cheltuit mai puțin la mare

În această vară românii au cheltuit mai puțin la mare

DISTRIBUIŢI

Numărul de turiști în stațiunea Mamaia a crescut în acest sezon estival cu până la 5 la sută, dar a scăzut în sudul litoralului, spune președintele Asociației Litoral – Delta Dunării, Corina Martin, precizând că românii au cheltuit mai puțin în această vară pe litoral.
Președintele Asociației Litoral – Delta Dunării, Corina Martin, a declarat, la deschiderea Bursei Litoral Delta – Dunării, că în această vară românii au ales litoralul românesc în locul altor zone de la mare și că va continua campania de promovare a acestei destinații turistice.
"În ceea ce privește numărul de turiști, avem o creștere ușoară pe Mamaia, până spre 5 la sută, per total, prin comparație cu anul trecut, o scădere însă mai accentuată pe sudul litoralului. Cred că este mai important nu atât faptul că poate nu stăm foarte bine în privința numărului de turiști, cât faptul că am reușit să atragem o imagine favorabilă litoralului românesc în acest an. ", a afirmat Corina Martin.
Ea a precizat că în această vară românii au avut un buget de vacanță mai mic decât anul trecut și că au cheltuit mai puțin pe litoral.
"O concluzie poate mai puțin plăcută a acestui sezon este aceea că românii au avut un buget de vacanță mai redus față de anul trecut. Deci, au cheltuit mai puțin, au consumat mai puțin pe litoralul românesc, asta sigur că este legat de nivelul de trai și de puterea de cumpărare a românului. Important este că, deși au ales să stea mai puține nopți la mare sau să consume mai puțin pe anumite servicii, au ales în continuare totuși să meargă în vacanță și au mers în vacanță pe litoralul românesc", a explicat președintele Asociației Litoral-Delta Dunării.
Corina Martin a mai precizat că nu sunt estimate creșteri ale tarifelor pe litoral în sezonul estival 2014.

Dan Marin

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.