Lipsa precipitaţiilor şi valul de căldură care s-a abătut asupra României nu vor afecta sistemul energetic şi nici nu vor creşte tariful la energie electrică. Cel puţin aşa ne asigură ministrul Economiei, Varujan Vosganian. Însă rezervele de apă asigură producţia pentru încă două luni, după care Termoelectrica îşi va tura motoarele la capacitate maximă pentru a acoperi necesarul de consum. Or, costurile aferente producerii energiei electrice în termocentrale sunt mai mari decât cele ale energiei hidro. Sistemul energetic este alimentat în principal cu termocentrale, aflate în administrarea companiei Termoelectrica.
Rezervele de apă din bazinele hidrografice vor asigura producţia de energie electrică pe două luni, astfel că se va trece la alimentarea cu energie obţinută în termocentrale. Deşi guvernanţii ne dau asigurări că preţurile vor rămane la acelaşi nivel, ne putem aştepta ca ele să crească.
Ministrul Economiei şi Finanţelor, Varujan Vosganian, a declarat că -Rezerva Hidroelectrica asigură producţia de energie electrică pe bază hidro pe două luni-, în condiţiile în care societatea şi-a triplat rezerva de apă din lacurile de acumulare faţă de 2003. Reactorul de la Cernavodă nu va fi oprit, a menţionat Vosganian. Ministrul a precizat că Termoelectrica lucrează cu toate unităţile pentru a acoperi cererea de energie.
Trecerea la producţia pe bază de cărbuni ar putea creşte tarifele la energie electrică, întrucat costurile de producţie sunt mai mari decat în cazul hidroenergiei. Ministrul Vosganian dă asigurări că -până în clipa de faţă, am reuşit să păstrăm preţul la energie electrică pe seama profitabilităţii din alte sectoare energetice-.
Liviu Voinea, directorul Grupului de Economie Aplicată (GEA), apreciază că există posibilitatea ca tarifele la energie electrică pentru populaţie să crească, mai ales că în prezent consumatorii casnici plătesc cele mai ridicate preţuri. -Pentru consumatorii casnici, preţul ar putea creşte dacă se trece pe energie termo, pentru că aceasta este mai scumpă decat cea hidro. Oricum consumatorii casnici plătesc cel mai ridicat tarif, şi acum se vede că ar trebui protejaţi mai eficient-, a declarat pentru -Curentul- Liviu Voinea.
Pentru a face faţă consumului în creştere generat de populaţie, autorităţile au decis reducerea cu 20% a livrărilor de energie pe bază de contracte.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















