Tarifele polițelor de răspundere civilă auto obligatorie (RCA) au fost majorate cu circa 5-10% în ultimele trei luni și vor continua să crească în perioada următoare, pe fondul creșterii ratei daunelor, spun jucătorii din piață. "În fiecare lună se schimbă tariful RCA cu câțiva lei", spune Alexandru Pintilie, director societate de brokeraj, precizând că una din principalele cauze de scumpire a polițelor sunt tarifele tot mai mari practicate de service-urile auto. "Lipsa de educație financiară a șoferilor și indiferența societăților de asigurări față de tarifele practicate de service-uri conduc la o scumpire nejustificată a polițelor", spune Pintilie. "Cele mai importante majorări, de 30-40%, s-au înregistrat la jumătatea acestui an pe segmentul Casco", a mai spus Pintilie.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















