Home Economic-Financiar Terenurile pârloage, monitorizate prin satelit

Terenurile pârloage, monitorizate prin satelit

DISTRIBUIŢI

În România sunt circa 1,35-1,4 mil. de hectare de teren nelucrat, pentru care pot fi aplicate sancțiuni, iar din acest an va fi introdus un sistem de monitorizare prin satelit care va arăta fiecare parcelă nelucrată, a declarat miercuri secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Adrian Rădulescu.
Suprafața totală arabilă a României este de circa 9,3 milioane hectare.
„Sunt circa 1,35-1, 4 milioane de hectare de teren nelucrat, iar din acest an vom avea un sistem de monitorizare prin satelit și vom ști în fiecare lună fiecare parcelă nelucrată și fiecare palmă de pământ. Vom introduce acea sancțiune de 400 lei pe hectar pentru terenurile nelucrate“, a menționat secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), Adrian Rădulescu.
Acesta a mai spus că va fi făcută o analiză concretă în ceea ce privește oamenii în vârstă, care nu mai au posibilitatea să-și lucreze pământul și să-l arendeze.
„Vom face o analiză concretă, acolo oamenii sunt bătrâni, nu au posibilitatea să-și lucreze pământul, nu au posibilitatea să-l arendeze și nu există o societate să-l preia. După ce am studiat toate aceste probleme, încercăm să găsim și soluția: fie va fi cumpărat de Agenția Domeniilor Statului, fie vom încerca să adunăm acest teren pe suprafețe mai mari și să atragem investitori și tineri care nu au posibilități financiare pentru a începe o afacere“, a mai precizat Rădulescu.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.