Home În Lume Ambasadorul Marii Britanii: România are nevoie de stabilitate politică pentru creșterea economiei

Ambasadorul Marii Britanii: România are nevoie de stabilitate politică pentru creșterea economiei

DISTRIBUIŢI

România are nevoie de stabilitate politică și economică pentru a avea creștere economică, iar continuarea programului cu FMI și cel de reformă poate reprezenta o bază importantă pentru investitori, afirmă ambasadorul Marii Britanii în România, Martin Harris.
„Aici, în România, sectoare importante sunt cel energetic, agricol și domeniul de soft, care reprezintă un potențial foarte important pentru creșterea economică în întreaga Europă. ?ê?£i dacă avem dificultate în economia Europei în general, eu sunt convins că România și alte economii din Europa de Est pot juca și trebuie să joace un rol important pentru dezvoltarea economică în general. Cred că estul Europei este cheia pentru creșterea și dezvoltarea economiei Europei în ansamblu. Bineînțeles, pentru aceasta trebuie și stabilitate politică și economică. Sunt convins că programul FMI este o bază esențială pentru creșterea economică în România. Cred că este corect și important ca România să continue să urmeze programul cu FMI și programul de reformă care este inclus în acest program, pentru că aceasta ar fi o bază importantă pentru orice investitor și pentru investitorii din City of London“, a afirmat Harris, prezent la deschiderea ședinței bursiere de miercuri.
El spune că România are un potențial ridicat decreștere economică în general.
„Observ că Europa de Est este o zonă de economie emergentă în piață unică, deci nu este necesar pentru investitorii britanici și alți investitori europeni să meargă în China sau Brazilia pentru a descoperi o piață emergentă, o economie emergentă, pentru că aici în Europa de Est avem o zonă cu potențial foarte important pentru Europa“, a adăugat amba­sadorul.

Investitorii străini așteaptă oportunități

Totodată, Mark Boleat, președintele Comitetului pentru Politici și Resurse al City of London, cel mai mare centru financiar din lume, susține că România trebuie să prezinte investitorilor străini oportunitățile de investiții.
„Fiecare țară trebuie să convingă investitorii internaționali că este un loc pentru investiții (…) Vedem multe țări care vin la Londra pentru a se vinde, spunând: «Acesta este tipul de economie pe care o dezvoltăm, uitați-vă la dovezi, acestea sunt afacerile pe care le atragem». Dacă oamenii știu că asta există, atunci primiți banii. Pe de altă parte, sunt alții care afirmă: «Am încercat asta și nu a mers, sau că este o problemă cu asta». ?ê?£i asta contează. Deci, România trebuie să se vândă, și ați făcut treabă bună vânzându-vă mie, însă eu nu sunt singura persoană care contează“, a afirmat el.
Acesta a adăugat că investitorii din City of London pot susține dezvoltarea economică a României.
„Am fost foarte plăcut surprins de România. Nu este o țară despre care să știm foarte multe pe cât am dori. Când am venit mi s-a părut o țară mult mai dezvoltată, mai vibrantă și incitantă decât aș fi crezut înainte să vin aici. Sunt foarte impresionat. În mod clar aveți probleme economice, nu sunteți singurii, și alte țări din Europa au probleme similare. Dar, în mod clar este potențial aici și sunt multe instituții în Londra, nu doar bănci, ci și alte tipuri de instituții care cred că au un rol de jucat în deschiderea și dezvoltarea economiei României. Am vrea pe termen lung să vedem instituții românești în City of London, știm că avem mulți români în City of London și ne-am întâlnit cu ei în timpul afacerilor noastre“, a spus Boleat.
Printre domeniile de interes se regăsesc finanțarea, dar și consilierea și ajutarea oricărei forme de investiții, potrivit președintelui Comitetului pentru Politici și Resurse al City of London.
„Este nevoie aici, la fel ca în multe alte țări din Europa și în Marea Britanie pentru investiții substanțiale în infrastruc­tură și sunt multe insitituții care pot lua parte (…) Nu aș spune că este o listă (a dome­niilor de interes – n.r.), dar știți unde sunt oportunitățile aici din punct de vedere al agriculturii, energie, m-aș fi gândit și la turism. Oriunde este o piață în creștere veți găsi oameni în City of London gata să își joace rolul (…) Dacă sunt proiecte bune, atunci banii vor veni“, a explicat Boleat.
Ambasadorul Marii Britanii, Martin Harris, a adăugat că pentru România este important să acceseze diferite forme de finanțare, precum piețele de acțiuni, de obligațiuni sau parteneriate private, unde țara sa are „mai multă experiență decât orice altă țară din lume“.
El spune că România și Marea Bri­ta­nie trebuie să fie preocupate de creșterea economică, de crearea de locuri de muncă și ieșirea din recesiune, iar una dintre cele mai bune soluții pentru crearea locurilor de muncă este comerțul.
„Fie că găsești noi produse sau noi piețe sau dezvolți afaceri noi. Astfel, este foarte important să dezvolți întreprinderi mai mici și medii, să susții inovația (…) Vedem bune oportunități pentru a dezvolta relațiile comerciale dintre Marea Britanie și România. Anul trecut, exporturile din Marea Britanie spre România au crescut cu peste 26% (…) și, de asemenea, a fost o creștere a expor­turilor României către Marea Britanie“, a conchis Harris.

Olga Dumitrescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.