Home În Lume Autoritățile din Afganistan torturează deținuții în cel puțin zece închisori

Autoritățile din Afganistan torturează deținuții în cel puțin zece închisori

DISTRIBUIŢI

Poliția și serviciile de inteligență afgane (NDS) își torturau prizonierii în manieră obișnuită în cel puțin zece închisori, conform semnalărilor unui ONG din Afganistan, indicând astfel o creștere a violenței asupra deținuților. Printre torturi erau incluse „bătăi, suspendări de tavan, șocuri electrice, amenințări sau cazuri reale de abuz sexual și de alte tipuri de abuz fizic sau mental utilizate în mod curent pentru a obține confesiuni sau alte informații”, conform acestui text. Un raport al ONU publicat în octombrie 2011 a denunțat deja tortura sistematică a deținuților în cinci centre de detenție din Afganistan, adaugând că 46% dintre deținuții chestionați care au fost în închisorile NSD au fost supuși unor tehnici de interogare similare cu tortura. Patru dintre centrele în care tortura a fost semnalată, au fost identificate de asemenea și de raportul ONU.

Georgiana Moroșan

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.