Home În Lume Bush construieste axe

Bush construieste axe

DISTRIBUIŢI

Crearea unei axe SUA-Brazilia pentru producerea şi comercializarea de biocarburanţi constituie pentru administraţia americană obiectivul strategic al turneului pe care preşedintele George W. Bush îl va efectua în cinci state ale Americii Latine – Brazilia, Uruguai, Columbia, Guatemala şi Mexic. Tom Shannon, adjunct al secretarului de stat, şi ambasadorul brazilian în SUA, Antonio Patriota, au anunţat zilele trecute la Washington înfiinţarea unui Forum internaţional al biocombustibilor, care să includă SUA, Brazilia, China, India, Africa de Sud şi UE. Timp de un an, noua structură va servi drept instrument pentru schimb de informaţii şi experienţă. Domeniile vizate fiind elaborarea unor standarde internaţionale pentru utilizarea biocombustibilului ca sursă alternativă de energie a petrolului. Preşedintele Bush va propune, de asemenea, Uruguayului să devină unul din furnizorii de biocarburanţi pentru SUA. Chiar dacă Uruguay face parte din Mercosur (piaţa comună sud-americană), Montevideo şi Washington au semnat recent un acord-cadru pe probleme de comerţ şi investiţii, document care nu intră în contradicţie cu tratatul de liber-schimb. Alături de Chile, Brazilia şi Uruguay formează aşa numita tabără moderată în interiorul noii stângi latino-americane. Oricum, în toate cele cinci state vizitate, Bush va fi întâmpinat cu manifestaţii antiamericane.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.