Home În Lume Danezii demonstrează împotriva islamului, luni, la Copenhaga

Danezii demonstrează împotriva islamului, luni, la Copenhaga

DISTRIBUIŢI

O manifestație împotriva islamului a fost anunțată pentru luni, la Copenhaga, la apelul mișcării Pegida, care și-a anulat reuniunea săptămânală prevăzută pentru aceeași zi, la Dresda (Germania), după ce a primit amenințări.

”Vom manifesta luni la 18h00 (ora locală) la Copenhaga. Pe Facebook, 300 de persoane au spus că vor participa”, a indicat duminică pentru AFP organizatorul acestei adunări, Nicolai Sennels, un psiholog școlar.

Mișcarea Pegida (Patrioți europeni împotriva islamizării Occidentului) a fost creată în Germania în octombrie. Ea s-a răspândit de atunci și în alte țări europene.

La 12 ianuarie, aproape 200 de persoane care s-au declarat afiliate acesteia au defilat împotriva islamului la Oslo.

Pegida a decis să anuleze manifestația sa săptămânală de luni la Dresda după ce a primit o amenințare cu moartea din partea grupului Statul Islamic împotriva unuia dintre organizatorii săi.

Poliția germană a interzis orice adunare publică în aer liber în ziua de luni la Dresda din cauza ”unui risc terorist concret” care vizează această manifestație.

În Danemarca, ”obiectivul manifestanților este de a da clasei medii o șansă de a-și exprima neliniștea față de un islam violent”, a explicat Sennels. Marșul ar fi, potrivit lui, primul de acest gen în Danemarca.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.