Home În Lume ETA pune conditii

ETA pune conditii

DISTRIBUIŢI

La sase luni dupa ce a anuntat -o incetare permanenta a focului-, gruparea separatista ETA a anuntat ieri ca nu doreste sa abandoneze armele inainte de a obtine independenta Ţarii Bascilor.

Intr-un comunicat citit, in noaptea de sambata spre duminica, de trei persoane cu fetele acoperite, organizatia -confirma angajamentul sau de a continua lupta ferm cu arma in mana pana la dobandirea independentei si a socialismului in Ţara Bascilor-. -Suntem pregatiti pentru asta. Vom reusi-, precizeaza ETA in textul lecturat in fata a peste o mie de participanti la un omagiu adus soldatilor basci -cazuti in toate confruntarile din trecut si din prezent-. -Aceasta zi trebuie sa intareasca lupta de astazi si de maine-, adauga mesajul. Potrivit celor veniti sa asiste la ceremonie, -in pofida deciziei de pastrare a armelor, ETA nu renunta la acordul de incetare permanenta a focului, nici la negocierile cu guvernul spaniol- in privinta procesului de pace. Luat la intrebari de presa, unul dintre purtatorii de cuvant ai cabinetului de la Madrid a amintit ca institutia pe care o reprezinta nu are obiceiul de a comenta comunicatiile ETA si ca -importanta este mentinerea procesului de pace-. Demarat imediat dupa anuntul armistitiului cu ETA, acest proces traverseaza acum un moment delicat, marcat de o recrudescenta a violentelor urbane in Ţara Bascilor. Seful guvernului basc, Juan Jose Ibarretxe, s-a declarat recent -preocupat- de -obstacolele care trebuie trecute pentru ca procesul inceput sa inainteze si sa se consolideze-.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.