
Nici anul viitor nu se anunță a fi unul mai bun pentru Atena. Din punct de vedere financiar grecii nu o vor duce deloc mai bine. Grecia va înregistra anul viitor un deficit bugetar mai mare decât se estima inițial și o recesiune mai profundă, potrivit formei finale a bugetului pe 2013, din cauza măsurilor de austeritate care afectează economia țării, transmite Reuters. Deficitul general guvernamental în 2013 se va ridica la 5,2% din PIB, față de 4,2% estimat la începutul acestei luni. Economia se va contracta cu 4,5% în 2013, față de 3,8% cât se prognoza anterior. De asemenea datele privind datoria publică anul viitor au fost revizuite în creștere, de la 179,3 la 189,1% din PIB. Guvernul elen prezintă miercuri proiectul de buget pe 2013, care ar urma să include măsuri ample de austeritate, cerute de creditorii Greciei. În trimestrul doi din 2012, economia Greciei s-a contractat într-un ritm mai rapid decât s-a estimat anterior, confirmând că țara a rămas în recesiune după ce guvernul a redus cheltuielile și după ce exporturile au scăzut. Produsul Intern Brut al Greciei a înregistrat un declin anual de 6,3% în trimestrul doi din 2012, față de 6,2% cât se estima în august și față de o scădere de 6,5% în primul semestru al anului. În condițiile în care Grecia trece prin al cincilea an de recesiune, noul guvern condus de conservatorul Antonis Samaras a făcut din relansarea creșterii economice prioritatea sa, în condițiile în care rata șomajului a crescut la 25% în luna iulie. Și Banca Centrală a Greciei estimează o contracție anuală a economiei de 4,5% în 2012, după un recul de 6,9% în 2011. De asemenea, în ultimul său raport cu privire la Grecia, Comisia Europeană a amânat pentru 2014 data la care Grecia ar urma să revină pe creștere economică.
Proteste împotriva austerității
Pe acest fond, centrala sindicală din mediul privat GSEE a făcut apel ieri la o grevă de 48 de ore în zilele de 6 și 7 noiembrie pentru a protesta față de noile măsuri de austeritate ce urmează să fie dezbătute în Parlament, potrivit unui comunicat al sindicaliștilor citat de AFP. "Împreună putem împiedica votarea acestor măsuri, care distrug societatea și economia", se arată în text. "Trebuie să eliminăm obsesiile neoliberale și să împiedicăm politicile duse de troika (UE, BCE, FMI) și de guvern", continuă comunicatul. "Estimăm că noile măsuri vor fi depuse luni, pe 5, în Parlament și vor fi dezbătute pe 6 și pe 7 noiembrie înainte de a fi adoptate", a declarat pentru AFP Stathis Anestis, un reprezentant al GSEE. Centrala sindicală din sectorul public Adedy ar urma să ia parte, de asemenea, la această mobilizare, consiliul de administrație al Adedy fiind așteptat să se întrunească în cursul după-amiezii de miercuri pentru a lua o decizie, potrivit unor surse din sindicat. Cele două centrale sindicale, care fac apel și la adunări și manifestații la Atena și în alte orașe, au recurs la o grevă generală de 48 de ore în februarie, în timpul unui vot privind un pachet de măsuri de austeritate, după cele din 2011 și 2010. Ieri dimineață, Parlamentul a votat o lege care facilitează privatizarea societăților publice și a fost depus bugetul de stat pentru 2013, prevăzând măsuri de austeritate de circa 9,4 miliarde de euro. Solicitate de creditori (UE și FMI), aceste măsuri, majoritatea referitoare la tăieri de salarii și pensii, reprezintă condiția prealabilă pentru continuarea acordării tranșelor de împrumut Greciei din partea UE și FMI.
Dan Marin
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















