Se apropie unul din evenimentele anuale cele mai fierbinţi ale capitalei cinematografiei americane – decernarea premiilor Oscar. Democrat prin tradiţie, Hollywood este, în egală măsură, precoupat şi de altă confruntare de stiluri: a favoriţilor în cursa electorală pentru prezidenţialele din 2008, Hillary Clinton şi Barack Obama. Senator de New York, Hillary a beneficiat, la fel ca şi soţul ei, fostul preşedinte Bill Clinton, de sprijinul lumii show biz, unul din stâlpinii electoratului democrat. De altfel, Hillary a primit prima donaţie vărsată de o celebritate unui candiat democrat pentru 2008: 2.100 de dolari din partea lui Liz Taylor. Dar un nou venit, senatorul de culoare al statului Illinois, Barack Obama, va fi luna viitoare starul unei reuniuni de colectare de fonduri, acţiune organizată de trei -grei- ai domeniului: Steven Spielberg, David Geffen şi Jeffrey Katzenberg, societatea producţiei DreamWorks. Aproximativ 700 de donatori şi militanţi au fost invitaţi să-l întâlnească pe Obama la 20 februarie, la hotelul Hilton din Beverly Hills, contra sumei de 2.300 de dolari – plafonul maxim autorizat. Printre altele, un dineu privat va fi oferit la reşedinţa lui Geffen, din Malibu, pentru cei care se angajează să adune 46.000 de dolari în profitul lui Obama. Iar actorul George Clooney l-a catalogat pe Obama drept prieten. Între timp, Hillary Clinton a cucerit ropote de aplauze în prima ei vizită în Iowa în calitate de candidat la investitura democrată. -A venit timpul, a venit clipa cea mare, pentru ca SUA să aibă o femeie ca preşedinte-, a declarat fosta primă doamnă a Statelor Unite în faţa a aproximativ 1.500 de simpatizanţi plini de entuziasm. Anterior, la o discuţie cu responsabilii Partidului Democrat din Iowa, Hillary s-a văzut nevoită să explice de ce în 2002 a votat în favoarea intervenţiei americane în Irak. -Mi-am asumat responsabilitatea pentru acel vot, dar nu putem întoarce timpul înapoi. Mi-ar fi plăcut să o pot face. La acea dată am acţionat ca atare. Preşedintele s-a folosit de votul meu şi de al altora, el s-a folosit greşit de autoritatea pe care tot noi i-o acordasem-, a arătat fosta primă doamnă a SUA.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















