Cel puțin 18 cadavre ale unor bărbați executați extrajudiciar au fost descoperite sâmbătă în regiunea Damasc, anunță organizația Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), citată de AFP.
Cinci cadavre au fost găsite în cartierul Qadam, în sudul capitalei siriene, iar alte 13 în localitățile învecinate, precizează OSDO.
Cadavrele aveau mâinile legate și prezentau urme de gloanțe.
Conform OSDO, victimele sunt fie combatanți ai opoziției executați de serviciile de securitate, fie victime executate de forțele opoziției.
Conform agenției oficiale SANA, „un grup terorist“ condus de Abdallah Hussein al-Takkal, a comis un masacru în cartierul Al-Marje din orașul Alep (nord).
Rudi Vania
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















