Home În Lume Reding îl susține pe Barroso pentru un al treilea mandat la cârma...

Reding îl susține pe Barroso pentru un al treilea mandat la cârma CE

DISTRIBUIŢI

Vicepreședintele Comisiei Europene Viviane Reding a cerut ca actualul președinte al CE, Jose Manuel Barroso, să rămână în funcție pentru un al treilea mandat, după o dispută cu premierul român, care a afirmat că aceasta este în "campanie electorală" pentru președinția CE, relatează EurActiv.com. "Cu Jose Manuel Barroso, avem un președinte bun și activ, pe care îl admir pentru tăria sa (…), pentru răbdarea și înțelepciunea de care dă dovadă în administrarea actualei crize", a declarat Reding. "Dorința mea personală este să rămână în funcție pentru un al treilea mandat, deoarece sunt sigură că avem nevoie de continuitate și stabilitate la cârma guvernelor, în anii ce vin, pentru a construi în continuare o Europă mai puternică și mai rezistentă la viitoare crize", a afirmat Viviane Reding. Ea a mai fost menționată ca posibil succesor al lui Barroso. Într-un interviu acordat EurActiv Italia, publicat marți, ea a evitat însă un răspuns referitor la ambițiile sale de a candida pentru președinția Comisiei.

Olga Dumitrescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.