Home În Lume S-a gasit alt Pamant

S-a gasit alt Pamant

DISTRIBUIŢI

Pentru prima dată, o planetă -locuibilă, de tip terestru-, capabilă să adăpostească viaţă extra-pămanteană, a fost detectată de o echipă de astronomi într-un sistem planetar extra-solar. Această exoplanetă, care orbitează în jurul stelei Gliese 581, la o distanţă de 20,5 ani lumină de Terra, este prima şi cea mai mare din cele aproximativ 200 despre care se ştie că posedă, în acelaşi timp, o suprafaţă solidă sau lichidă şi o temperatură apropiată de cea a -Planetei albastre-. Ea întruneşte, prin urmare, toate caracteristicile care -permit existenţa vieţii-, se subliniază într-un comunicat al Centrului naţional pentru cercetări ştiinţifice (CNRS). Temperatura medie pe această -super Terra este cuprinsă între 0 şi 40 de grade Celsius, ceea ce favorizează prezenţa apei lichide pe suprafaţa ei-, precizează documentul. Printre altele, notează textul, -raza ei este de 1,5 ori mai mare decat a Terrei-, ceea ce indică -fie o construcţie solidă, precum Pămantul, fie o suprafaţă acoperite de oceane-.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.