
Un tribunal regional din Africa de Vest – Curtea de Justiție a organizației ECOWAS, a obligat statul african Niger să plătească aproximativ 20.000 de dolari unei femei, deoarece nu a făcut suficient pentru ca aceasta să nu fie luată în sclavie. Tânăra, Hadjitou Mani, a fost vândută ca sclavă la vârsta de 12 ani și a petrecut 10 ani în robie. În tot acest timp, ea a fost bătută și violată în repetate rânduri de stăpânul ei, cu care are și un copil. Toată tevatura legală a fost declanșată, paradoxal, după eliberare. Când Hadjitou a vrut să se mărite, fostul stăpân a pretins că el este soțul ei și chiar a reușit să câștige unul dintre procese. Când însă tânăra a apelat la un tribunal internațional, acesta nu numai că i-a dat câștig de cauză, dar a condamnat și statul nigerez.
Sclavia, la ordinea zilei în Africa
Deținerea de sclavi este încă o practică des întâlnită în statele din regiunea vestică și central-vestică a Africii, în ciuda eforturilor organizațiilor umanitare. Se estimează că circa 40.000 de oameni sunt încă deținuți de proprietarii de sclavi din Niger, țară în care acest lucru a fost interzis de Codul Penal abia în 2003. Aproape toți sunt folosiți ca lucrători în agricultură sau creșterea animalelor. Decizia Curții poate atrage o serie de alte asemenea cazuri și ar putea duce la presiuni enorme asupra Nigerului pe plan internațional.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















