Home În Lume Ucraina are bani pentru a-și plăti datoria la Gazprom

Ucraina are bani pentru a-și plăti datoria la Gazprom

DISTRIBUIŢI

Ucraina are banii să-şi plătească datoria către Gazprom, deşi a cerut ajutoare din exterior. Şeful companiei de stat Naftogaz declară că încă din luna iulie compania a avut puşi deoparte 3,1 miliarde de dolari, exact cât cere Gazprom pentru a reporni robinetele.

Lipsa banilor a fost până acum atuul din mâneca Kievului în negocierile cu Gazprom. Deşi gazul vândut de ruşi Ucrainei era mai ieftin decât media în Europa, liderii de la Kiev susţin că Moscova a setat preţuri prea mari în mod incorect.

 

În negocierile pentru un tariful redus a intrat şi Uniunea Europeană. Dacă până acum Ucraina s-a bazat pe gazele ruseşti trimise în flux invers din ţările vecine, Europa e din ce în ce mai îngrijorată de posibilitatea întreruperilor, fiindcă jumătate din gazul venit din Rusia trece prin Ucraina.

În aparenţă, Naftogaz şi Gazprom ar trebui să bată palma. Ucrainenii fac presiuni pentru o înţelegere, doar că ruşii le-au cerut nu doar 3 miliarde din 5 datorate, ci şi plata în avans a gazelor livrate.

 

Săptămâna trecută, preşedintele României a îndemnat Ucraina să nu mai ceară bani de la Uniunea Europeană şi Fondul Monetar Internaţional pentru a-şi achita datoriile la gaz, ci să încerce să le plătească din resurse proprii. Totuşi, Traian Băsescu a precizat că România nu se va opune unui ajutor dacă Ucraina va avea probleme. Declaraţia a fost făcută la Bruxelles, unde şeful statului a participat la summitul Uniunii Europene.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.