Numit „ultimul dictator al Europei” de către George W. Bush, Aleksandr Lukașenko joacă tare în raport cu Bruxelles-ul. Ambasadorii Uniunii Europene rechemați din Belarus pot reveni în țară, dar numai dacă Bruxelles-ul nu mai impune noi sancțiuni regimului de la Minsk, a declarat duminică ministrul belarus de Externe, Serghei Martinov, citat de RIA Novosti. "Dacă vreți ca ambasadorii voștri să revină la Minsk, noi nu ne opunem (…). Dar dacă la câteva zile după revenirea lor Uniunea Europeană adoptă un nou set de sancțiuni ar fi puțin cam ridicol, ca să spun doar atât", a afirmat șeful diplomației belaruse. "Desigur, nu vrem să fie implicați în mașinațiuni în spatele scenei care dăunează relațiilor noastre", a declarat Martinov, la postul public de televiziune. Sancțiunile europene "dure și incorecte" nu fac altceva decât să împiedice reformele democratice din Belarus, a continuat ministrul. Relațiile dintre UE și regimul președintelui Aleksandr Lukașenko au fost tensionate de-a lungul anilor, dar au atins un nou minim în februarie, când Uniunea a introdus un nou set de sancțiuni împotriva Belarusului, care privează de intrare în spațiul european peste 200 de oficiali. Belarusul și-a rechemat ambasadorii de la Varșovia și Bruxelles la vremea respectivă și a cerut reprezentanților Poloniei și UE să părăsească țara. Ambasadorii celor 27 de state UE s-au retras din Belarus în semn de solidaritate cu colegii lor.
Olga Dumitrescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















