
Primit cu mult entuziasm peste hotare, atât de către critici, cât și de către public, filmul ultrapremiat al lui Cristian Mungiu, "4 luni, 3 săptămâni și 2 zile", a pierdut Premiul Globul de Aur în fața peliculei "The Diving Bell and the Butterfly", pe care o învinsese anterior la Festivalul de la Cannes.
Anul acesta, organizatorii Globurilor de Aur au fost forțați să anuleze obișnuita difuzare a ceremoniei pe postul NBC, după ce Sindicatul actorilor americani a amenințat că va boicota evenimentul din spirit de solidaritate cu scenariștii aflați în grevă. Ceremonia a fost înlocuită cu o conferință de 30 de minute, câștigătorii fiind anunțați de o serie de reporteri de televiziune specializați în știri mondene.
Conferința a reprezentat o platformă slabă de promovare a filmelor, care în mod obișnuit ar fi beneficiat din plin de difuzarea ceremoniei, ce ar fi durat trei ore și la care ar fi participat un număr mare de vedete, la o oră de maximă audiență.
Vedeta de anul acesta a galei restrânse a fost "Atonement", care a câștigat și Globul de Aur pentru cea mai bună coloană sonoră (Dario Marianelli) și a fost una din cele patru producții recompensate cu câte două premii, alături de "Sweeney Todd – Bărbierul diabolic din Fleet Street", "The Diving Bell and the Butterfly" și "Nu există țară pentru bătrâni".
Deși mare parte din câștigătorii Globurilor de Aur coincid cu cei ai premiilor Oscar, în ceea ce privește categoria "cel mai bun film al anului" acest lucru nu s-a mai întâmplat din 2004, când filmul "Stăpânul Inelelor: Întoarcerea Regelui" a fost recompensat atât de Asociația Presei Străine la Hollywood, cât și de Academia americană de film.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info















