Home Politic Emil Boc a câștigat încă un mandat la cârma PDL

Emil Boc a câștigat încă un mandat la cârma PDL

DISTRIBUIŢI

Deznodământ la Convenția democrat-liberalilor

Poate cele mai urmărite alegeri interne dintr-un partid după Revoluție s-au finalizat în acest weekend, după mai multe luni de calcule și frământări. Câștigătorul serii a fost actualul premier, Emil Boc, care a primit girul pentru un nou mandat în fruntea PDL, în timp ce adversarul său, Vasile Blaga, a recunoscut sportiv înfrângerea și a dat asigurări că nu va pleca din partid. Emil Boc a fost reconfirmat în funcția de președinte PDL cu 62%, în timp ce Vasile Blaga a luat 34% din voturile celor circa 1.400 de delegați care au votat sâmbătă la Convenția Națională a formațiunii. Potrivit președintelui Comisiei de numărare a voturilor, Sulfina Barbu, voturile exprimate au fost de 1.411, valabil exprimate – 1.391, voturi nule – 20. Theodor Paleologu a fost votat de 24 dintre delegați, Emil Boc – de 868 de delegați și Vasile Blaga – de 499 de delegați PDL. După aflarea rezultatului, Emil Boc a declarat că simte o mare responsabilitate față de colegii de partid și față de români, adăugând că nu este vremea de șampanie.
„Vă mulțumesc pentru încrederea acordată. Simt o mare onoare și o imensă responsabilitate pe care, prin votul dumneavoastră în această seară, mi-ați acordat-o mie. Sunt convins că nici eu și nici echipa pe care o veți desemna mâine nu vă va dezamăgi. Simt o mare responsabilitate și în raport cu românii, să resimtă în perioada următoare prosperitatea din buzunarele lor. Simt o mare responsabilitate față de dumneavoastră, stimați colegi. (…) Este o victorie a PDL, nu este vreme de șampanie. Toți împreună pentru România“, a afirmat Emil Boc.

Blaga: „Nu vom pleca din partid“

Cum era de așteptat, Blaga a precizat după aflarea rezultatului că îi garantează președintelui reales al formațiunii, Emil Boc, că niciunul dintre cei care l-au votat și nici el nu vor părăsi partidul, dar a atenționat că tot ce s-a spus de la tribuna Convenției Naționale sunt „adevăruri“ de care trebuie să se țină cont în viitoarea construcție. „Îi garantez lui Emil și partidului că niciunul dintre cei care m-au votat astăzi sau noi nu vom pleca din partid. (…) În același timp îl rog pe Emil să se gândească bine pentru că noi astăzi de aici am spus multe adevăruri și trebuie ținut cont de ele în viitoarea construcție, iar dumneavoastră mâine va trebui să îi dați, noi toți, să îi dăm lui Emil o echipă puternică cu care efectiv să poată să își atingă obiectivele. Aveți grijă ce veți face și mâine“, a afirmat Blaga. El a spus că perioada care va urma va fi una extrem de dificilă, mai ales că vor urma alegerile din 2012. „Azi i-am încredințat lui Emil conducerea partidului și nu îl invidiez. Va fi o perioadă extrem de dificilă, în care toată această echipă va trebui să depună eforturile necesare pentru a câștiga alegerile din 2012“, a mai afirmat Blaga. Acesta i-a urat mult succes lui Emil Boc, nuanțând, în context, că de duminică devine senator PDL. „A fost victoria lui Emil și îi doresc mult succes în fruntea partidului și să aibă șansa mâine a unei echipe puternice în jurul lui, pentru că nu va fi un an electoral ușor cel care vine“, a menționat Blaga. Întrebat ce va face de mâine încolo, acesta a răspuns: „Sunt senator al României și membru PDL“. „Nu regret deloc, sunt chiar mândru de programul pe care l-am propus partidului împreună cu colegii mei“, a adăugat el. Întrebat dacă va candida pentru o funcție în PDL, Vasile Blaga a evitat să răspundă tranșant, menționând doar că aceste „decizii se pot lua doar personal“.

Băsescu: „Să rămâneți împreună!“

Președintele Traian Băsescu și-a încheiat discursul susținut, sâmbătă, la Convenția Națională a PDL cu o voce tremurândă, dar și cu lacrimi în ochi, spunându-le democrat-liberalilor ca la finalul zilei, după numărarea voturilor, să rămână împreună. „Mi-aș dori mult ca această Convenție să nu creeze dubii asupra determinării acestui partid de a continua. Aveți responsabilitatea de a continua linia politică de până acum, aveți responsabilitatea de a da semnalul responsabilității pentru țară și aveți obligația ca diseară, după ce se numără voturile, să rămâneți împreună“, le-a spus Traian Băsescu democrat-liberalilor, în finalul discursului său, având vocea tremurândă, ca și la începutul discursului, dar și lacrimi în ochi. El a adăugat că în sala Unirii a Palatului Parlamentului, unde s-au desfășurat alegerile interne din PDL, are o amintire frumoasă și una urâtă.
„Am o amintire frumoasă și una urâtă. Aici s-a desfășurat Convenția din 2001, când am câștigat președinția, în competiție cu Petre Roman și cu Simona Marinescu. A fost un moment de satisfacție politică“, a continuat șeful statului. El a precizat că momentul de insatisfacție a fost când i-a întins mâna „celui care a pierdut“, iar acesta i-a întors spatele. „Să nu faceți asta diseară!“, a mai spus Traian Băsescu.

Anastase, Baconschi, Flutur și Frunzăverde – prim-vicepreședinți

În altă ordine de idei, ieri au fost aleși și prim-vicepreședinții acestei formațiuni. Roberta Anastase, Teodor Baconschi, Gheorghe Flutur și Sorin Frunzăverde sunt noii prim-vicepreședinți ai PDL, în urma votului dat ieri de către delegații democrat-liberali, al cincilea candidat, Theodor Paleologu, pierzând competiția. Gheorghe Flutur a obținut cele mai multe voturi pentru funcția de prim-vicepreședinte PDL din partea delegaților democrat-liberali, el fiind urmat de Sorin Frunzăverde, de Roberta Anastase și de  Teodor Baconschi. Conform rezultatului oficial al alegerilor din PDL, pentru cele patru funcții de prim-vicepreședinte al partidului, Gheorghe Flutur a obținut 1.182 de voturi, Sorin Frunzăverde – 1.142, Roberta Anastase – 1.018, iar Teodor Baconschi – 899. La rândul său, Theodor Paleologu, cel care a pierdut competiția, a obținut 650 de voturi. Funcția de secretar general a fost câștigată de Ioan Oltean, cu 906 voturi, în fața Sulfinei Barbu, care a obținut 343 de voturi.

USL iese la atac

Reacțiile din opoziție nu au întârziat nici ele să apără, în condițiile în care războiul cu premierul Emil Boc este încă viu pentru USL, care spera ca Blaga să iasă președinte, om pe care Ponta și Antonescu îl vedeau ca mai puțin belicos și mai deschis compromisului. Președintele PNL, Crin Antonescu, a declarat duminică, într-o conferință de presă, că Vasile Blaga și Cezar Preda iubesc PDL pentru că l-au construit în ani și i-au dedicat toată energia lor politică, el apreciind că marea provocare pentru cei doi este dacă pun mai presus partidul sau România. „Pasajele realiste, care spărgeau acest cerc al acestei atitudini demente – citez din Preda – care domnește în PD, au fost izolate, nu au găsit decât un slab ecou. Trebuie să spun de acești oameni care ieri au avut curajul de a încerca să vorbească de ceea ce era în afara sălii – îi înțeleg, știu foarte bine că Blaga și Preda iubesc acel partid, l-au construit în ani, au depus toată energia lor politică pentru acel partid. Știu că e dureros pentru ei, marea provocare pentru conștiința lor de oameni politici e dacă pun mai presus partidul sau România“, a spus Antonescu. La rândul său, Victor Ponta a rostit o declarație demagogică, insistând pe un așa-zis fast al acestei Convenții, uitând probabil de Vanghelioanele de la Romexpo ale PSD-ului. „PDL a dovedit că va merge în continuare pe ideea de stagnare, sărăcie, inegalitate între cei 1.500 care stau în huzur și bogăție într-o sală din Palatul Parlamentului și toți ceilalți 20 de milioane de români. Din punctul nostru de vedere este necesar, după ce am văzut această ultimă dovadă (n.r. – realegerea în fruntea PDL a lui Emil Boc), că trebuie să facem tot ce ține de noi, de USL, să facem un apel către tot ce mai înseamnă în Parlament oameni care vor să vadă un viitor pentru această țară, să schimbăm guvernul Boc“, a declarat Ponta.

PDL are 15 noi vicepreședinți
Elena Udrea, Toader Paleologu, Sever Voinescu, Anca Boagiu, George Scripcaru, Romeo Raicu, Mircea Hava, Traian Igaș, Gheorghe Ștefan, Dorin Florea, Mihai Stănișoară, Monica Macovei, Mihaela Popa, Florin Popescu, Victor Tarhon sunt noii vicepreședinți PDL. Cele mai multe voturi au fost obținute de Elena Udrea și de George Scripcaru, care au câștigat câte 1.102 voturi. Ceilalți vicepreședinți au obținut: Mircea Hava – 1.077 de voturi, Traian Igaș – 1.071, Gheorghe Ștefan – 1.016, Anca Boagiu – 999, Dorin Florea – 936, Sever Voinescu – 927, Mihai Stănișoară – 922, Monica Macovei – 917, Mihaela Popa – 906, Florin Popescu – 891, Victor Tarhon – 818, Theodor Paleologu – 793, Romeo Raicu -790.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.