
UDMR își va urmări agenda, nu va face alianțe electorale și consideră că alegerile anticipate sunt o necesitate, a declarat, duminică, la Deva, într-o conferință de presă, președintele Uniunii, Kelemen Hunor, conform unui comunicat de presă.
"Este o perioadă în care va fi important să explicăm ce am făcut și să ne asumăm eventualele greșeli comise în perioada guvernării", a explicat președintele UDMR.
Kelemen Hunor a mai vorbit despre faptul că o problemă fundamentală a politicii românești o reprezintă migrația politică, fenomen îngrijorător care a fost accentuat de sistemul electoral introdus în 2008 (votul uninominal – n.n.) și cu care Uniunea nu a fost de acord, se precizează în comunicat.
Kelemen a mai declarat că UDMR consideră că România are nevoie de alegeri anticipate, care să ducă la formarea unui guvern cu susținere parlamentară consistentă.
"Pentru România este de dorit să avem cât mai repede alegeri parlamentare. Se va putea ajunge la anticipate doar dacă va exista consens politic. (…) Constituția nu permite dizolvarea Parlamentului foarte ușor, dar pot fi organizate alegeri anticipate dacă va exista consens în clasa politică. (…) UDMR cu 7% în Parlament nu poate declanșa alegeri anticipate, dar va susține o decizie care să ducă la organizarea lor. Acestea ar putea fi organizate în septembrie. Diferența între septembrie și decembrie nu pare a fi mare, însă, alegerile sunt foarte importante în perspectiva menținerii echilibrului financiar și bugetar al țării. Fiecare zi este foarte importantă", a subliniat Kelemen.
Liderul Uniunii a adăugat că guvernele Boc și Ungureanu au pregătit majorarea salariilor cu 16% în acest an.
"Există o rezervă de 5 miliarde de euro la Ministerul de Finanțe, am discutat despre majorarea salariilor cu FMI. Nu lăsăm visteria goală pentru majorarea salariilor începând cu luna iunie" , a mai spus președintele UDMR.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















