Home Politic Miza mare a unor alegeri mici

Miza mare a unor alegeri mici

DISTRIBUIŢI

Alegerile europarlamentare, neobișnuit de importante anul acesta! Nu pentru că populația sau politicienii ar considera că Parlamentul European le poate îmbunătăți viața. Mai degrabă, e pentru că partidele își dau seama că scrutinul din 7 iunie e în același timp un barometru, dar și un instrument pentru alegerile prezidențiale din toamnă, care pot schimba decisiv scena politică. Pentru Vanghelie însă e și un mijloc de a-și crește puterea în partid.
Euroalegerile, teren anti-Băsescu
„Alege bine!“ Cu acest slogan, PSD încearcă să parafrazeze celebrul „Să trăiți bine!“ al lui Traian Băsescu, pentru a aminti publicului de lupta social-democraților contra șefului statului, dar mai ales de faptul că au o alternativă la acesta, pe Mircea Geoană.
Deși liderul social-democrat nu candidează, dacă partidul său depășește partidul președintelui, PD-L, el va putea clama că românii i-au dat un vot de blam lui Traian Băsescu. Totul s-ar încadra foarte bine în strategia deja inițiată, de a-l prezenta pe șeful statului ca fiind într-o scădere „mai bruscă decât a lui Emil Constantinescu“.
Liderul PSD București, Marian Vanghelie, a sesizat însă o altă oportunitate – aceea de a-și spori influența în partid obținând un scor foarte bun la aceste alegeri. După ce a realizat că PSD e bine clasat în sondajele pe București, primarul sectorului 5 a ales un alt slogan decât cel folosit de restul partidului – „Importanți sunteți voi!“ -, astfel că își poate adjudeca eventualul succes.
PNL-ul lui Crin, la prima bătălie
Pentru Partidul Național Liberal, un rezultat superior celor aproape 20% obținute la alegerile parlamentare de anul trecut ar fi un prilej de a se mândri că noul lider al formațiunii și candidat la prezidențiale, Crin Antonescu, este în creștere în preferințele românilor.
Până acum, posibilele sloganuri de campanie – „Apărăm interesele tale în Europa!“, „Bani pentru români, bani europeni!“ și „Europa e liberală!“ – nu sunt anti-Băsescu, dar surse din PNL susțin că va exista o componentă a campaniei în care se va merge împotriva puterii, iar Crin Antonescu va fi prezent pentru a-și crește notorietatea.
PD-L pozează siguranță
Vicepreședintele PD-L Gheorghe Flutur a declarat că formațiunea sa încă nu a anunțat sloganul pentru europarlamentare, pentru că „nu dorim să furăm startul“. Deși a anunțat că președintele Traian Băsescu nu a fost invitat la prezentarea candidaților PD-L, Flutur a legat subtil euroalegerile de alegerile prezidențiale din toamnă.
„Se vede clar că cei care vorbesc de pe poziția doi sau trei din alegerile prezidențiale s-au grăbit să înceapă din ianuarie această campanie. Noi nu ne-am grăbit.“
„Domnul președinte nu a intrat în campanie, dumnealui este în campanie împotriva crizei“, a completat Flutur.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.