Ca de fiecare dată în acești 19 ani de democrație timidă, alegerile generale pentru Camera Deputaților și Senat stârnesc "marea trăncăneală" în campania electorală ce se va deschide oficial astăzi, 31 octombrie, ora 0.00. De data aceasta, campania este mai specială, pentru că se va vota pe liste uninominale și, implicit, va conta candidatul care trebuie să-și convingă electorii din colegiul unde candidează că merita să reprezinte interesele comunității în Parlament. Conform legii electorale, "lupta pentru voturi" începe cu 30 de zile înainte de data desfășurării alegerilor și se încheie cu 24 de ore înainte de momentul începerii votării, respectiv pe 29 noiembrie, ora 7.00. În pofida faptului că "unde-i lege, nu-i tocmeală", formațiunile politice dâmbovițene au furat de mult startul în campania electorală, împărțind diverse materiale de propagandă, cum au fost "fluturașii cu săgeată albastră", acțiunile de informare asupra votului uninominal sau filmarea de clipuri electorale în parcuri. Un astfel de incident s-a petrecut în Parcul Bordei între liberalul Ludovic Orban și conservatorul Marius Marinescu, care s-au "muștruluit public" de dragul voturilor, în fața jurnaliștilor și a simpatizanților, asupra numărului de platani sădiți de fiecare în parcul Bordei. Deși la 1 ianuarie 2009 marcăm al doilea an de când am aderat la marea familie europeană, democrația noastră rămâne încă extrem de fragilă, iar politica de lobby electoral nu există. Astfel, potrivit cercetătorilor de la IPP, Executivul "limitează dreptul fundamental de vot al românilor care nu se află în localitatea de domiciliu la data alegerilor" și solicită introducerea, pe buletinele de vot, a opțiunii "niciun candidat" pentru cetățenii nemulțumiți de oferta electorală. Practic, IPP "consideră că Guvernul României și partidul de guvernământ sunt responsabile pentru ne-asigurarea condițiilor optime de participare la vot și de exprimare a opțiunii libere a cetățenilor României, în alegerile parlamentare 2008". Cu tot circul premergător debutului de campanie electorală, pe 30 noiembrie, românii vor vota uninominal 452 de parlamentari, pentru prima oară în istoria scrutinelor, pe baza cărții de identitate sau a buletinului.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















