Home Politic PSD adoră gargara

PSD adoră gargara

DISTRIBUIŢI

Liderii PSD recită frumos cum că scopul partidului, din postura de cea mai mare formațiune din opoziție, este "să utilizeze toate instrumentele democratice care ar putea duce la rezolvarea actualei crize (constituționale și instituționale, în opinia lor, n.r.)". Declarațiile pompoase ale șefilor PSD nu mai sperie însă pe nimeni, din moment ce liderul partidului, Mircea Geoană, nu-și poate struni colegii.
La finalul Comitetului Executiv al PSD de miercuri, Geoană spunea că, în opinia lui, singura soluție pentru depășirea "blocajului" politic generat de președinte și premier o constituie alegerile anticipate. Ieri s-a auzit ecoul din partea taberei adverse: președintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat că nimeni nu este interesat de alegeri anticipate într-un an electoral și că prioritară este pregătirea alegerilor locale și parlamentare. Președintele PSD Suceava, fidel grupării Iliescu-Năstase-Mitrea, a intrat și el în hora contestatarilor lui Geoană: Gavril Mârza a declarat, tot ieri, că "alegerile anticipate nu vor fi provocate sau solicitate de PSD".
Dacă PSD ar mușca după cum mârâie, ar depune o moțiune de cenzură, cea mai simplă cale pentru dărâmarea Guvernului. Cu atât mai mult cu cât PD-L ar vota "cu plăcere" o moțiune împotriva Cabinetului Tăriceanu. Numai că PSD nu este unitar, situație demonstrată și la ultima moțiune de cenzură a PSD, pe care nici propriii parlamentari PSD nu au votat-o. 

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.