Disputa dintre Constantin Simirad și Tudor Ciuhodaru de la Iași nu pare să e fi stins nici acum în ciuda faptului că amândoi vor candida din partea UNPR la Consiliul Județean, respectiv Primăria acestui județ. Mai nou, Simirad a condiționat candidatura sa de un protocol de alianță UNPR-PDL la nivel de Iași. Nu că i-ar păsa foarte mult de o astfel de convenție, dar ar forța oferirea unei candidaturi din cele două către PDL. Bineînșțeles, cea a lui Ciuhodaru care va fi înlocuit de un candidat al PDL. Simirad a afirmat că este dispus să renunțe la candidatura sa pentru un nou mandat la CJ, dacă filialele ieșene ale UNPR și PDL vor ajunge la o înțelegere privind prezentarea unor candidați comuni la primăria Iașiului și la șefia CJ. El a precizat că PDL și UNPR ar trebui să prezinte candidați unici la Primăria Iași și la șefia CJ.El a mai spus că, în cazul în care la Iași, PDL și UNPR vor merge separat la alegerile locale, șansele de a câștiga cele două funcții sunt minime.
Totodată, Simirad a afirmat că este recunoscător democrat-liberalilor pentru sprijinul acordat de consilierii județeni ai acestui partid, în condițiile în care majoritatea în CJ este formată din reprezentanți ai PNL și PSD. PDL nu și-a anunțat deocamdată candidații, partidul având în derulare un sondaj de opinie în acest sens. Anul trecut, Constantin Simirad a declarat că la Iași este necesară o largă coaliție împotriva USL, formată din mai multe partide, care să propună candidați unici atât la primăria municipiului cât și la șefia CJ.
Dragoș Stănculescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















