Gazetele de partid si de stat traiesc exclusiv pentru a servi ca arma politica. In paginile acestor ziare, -finantatorii- care le patroneaza pot gasi spatiul ideal pentru a-si lovi mai eficient adversarii. Uneori, acesti Alcibiade prefera sa se ascunda sub identitati inventate, dar cel mai adesea usor de recunoscut. Citim in -Curentul- din 28 ianuarie 1932: -Curentul de eri a publicat un reportaj care preciza raporturile actuale dintre d-nii maresal Averescu si Octavian Goga; pe cand d. maresal Averescu duce o politica de izolare fata de Coroana, d. Octavian Goga, dimpotriva, mentine legaturile cu factorul constitutional si sustine ca partidul poporului trebuie sa fie mereu alaturi de Tron. O manifestare a acestei divergente s*a produs cu prilejul receptiei membrilor ordinului Ferdinand I, la care d. Goga a participat, dar de la care d. maresal Averescu s-a abtinut. O noua manifestare in aceasta directie s*a produs eri. ?çIndreptarea?ê, oficiosul partidului poporului, a publicat un articol intitulat ?çMane-Tthekel-Fares?ê si semnat de trei X-uri, ceeace inseamna ca este scris chiar de catre d. maresal Averescu. Articolul in chestie nu este decat o evocare a episodului biblic al prabusirii Babilonului. Dar e scris in asa fel, incat, la fiecare rand, tasnesc aluzii transparente la situatii mai… actuale si mai… apropiate-.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















