
Un aparat de ultimă generație care funcționează ca un detector de minciuni este testat pe Aeroportul Henri Coandă de polițiștii de frontieră, care, cu ajutorul acestei tehnologii, pot stabili dacă pasagerii spun adevărul cu privire la autenticitatea pașapoartelor și scopul călătoriei, potrivit IGPF.
„În perioada 09-13 decembrie 2013, la Aeroportul Internațional Henri Coandă București, are loc o activitate coordonată de Agenția Frontex (Agenția Europeană pentru Gestionarea Cooperării Operaționale la Frontierele Externe ale UE), prin care se va implementa și testa proiectul Border Kiosk (Agentul Virtual Autonom pentru Evaluarea Adevărului în Timp Real), cunoscut și sub denumirea de Avatar“, arată miercuri Inspectoratul General al Poliției de Frontieră (IGPF), într-un comunicat de presă.
Proiectul reprezintă un fel de aparat poligraf, care „măsoară și analizează semnalele psiho-fiziologice și comportamentale ale persoanelor evaluate prin intermediul unor senzori neinvazivi“, au declarat pentru MEDIAFAX oficiali din Poliția de Frontieră.
Persoanele verificate se așează în fața aparatului, care seamănă cu bancomat, și trebuie să răspundă cu „da“ sau „nu“ la un set de zece întrebări, puse „în mod vorbit“, în română sau engleză. Este vorba despre întrebări simple, de genul „Este pașaportul dumneavoastă?“, „Este fotografia dumneavoastră?“ sau „Călătoriți în scop de afaceri?“, au precizat sursele citate.
În timp ce persoana chestionată răspunde, Avatar analizează atât inflexiunile vocii, cât și poziția corpului și identifică dacă pasagerul spune adevărul. Datele sunt apoi transmise pe o tabletă controlată de un polițist de frontieră, care, în cazul în care apar suspiciuni, poate cere verificarea suplimentară a persoanei respective.
Border Kiosk, dezvoltat în Arizona, de un Centru de Excelență al Departamentului de Securitate Internă al SUA, este o tehnologie aflată încă în faza de cercetare, care, dacă va avea rezultate pozitive, ar putea fi folosit pentru o „intervievare inițială“ a persoanelor în punctele de trecere a frontierei.
Poliția de Frontieră a precizat că, pe perioada desfășurării proiectului, vor fi prezenți pe Aeroportul „Henri Coandă“ polițiști de frontieră din țări ale Uniunii Europene, studenți ai Academiei de Poliție „A.I. Cuza“ și profesori de la universități din Europa.
Olga Dumitrescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















