
„Moș Crăciun & Co. Cel mai rapid roman din lume“ este titlul volumului redactat în doar 5 ore și 35 de minute de 53 de scriitori, sâmbătă, la Universitatea din București, premiera mondială fiind înscrisă pentru validare ca record în Guinness Book of Records, informează un comunicat de presă.
Redactarea cărții a început la ora 10.20, cu cei patru naratori principali, scriitorii Gabriel H. Decuble, Florin Iaru, Răzvan Țupa și Marius Chivu, stabilind împreună planul și titlul romanului – „Moș Crăciun & Co. Cel mai rapid roman din lume“. S-au scurs doar 9 ore, 5 minute și 8 secunde până la tipărirea primului număr al ineditului roman, pe care inițiatorii proiectului îl consideră „un dar pentru societatea românească“.
Editura Art, care va publica romanul de 288 de pagini rezultat în urma efortului colectiv al 53 de scriitori, a înscris acest proiect fără precedent la Guinness Book of Records pentru a fi validat și omologat ca record, lucru care ar urma să aibă loc în Ajunul Crăciunului. Guinness Book a declarat proiectul ca fiind eligibil, creând în acest sens o categorie specială.
„A fost o zi destul de grea, când 53 de autori români s-au strâns pentru a marca un eveniment total inedit.“, a spus Gabriel H. Decuble, președintele Asociației Culturale Aedificatio și inițiatorul proiectului.
Florin Iaru a subliniat entuziasmul și spiritul de echipă al scriitorilor, care au lăsat deoparte orgoliile pentru a lucra împreună, câteva ore, la un proiect care cu siguranță va rămâne în istorie. „Am o extraordinară admirație pentru acești autori care au uitat de orgolii și au hotărât să facă ceva împreună. «Moș Crăciun & Co.» este un roman cu români, despre România vremurilor noastre. Cartea descrie imaginea unui București în care oamenilor nu le ajunge timpul pentru a-și îndeplini dorințele“, a precizat scriitorul.
Marius Chivu a remarcat faptul că evenimentul de sâmbătă a presupus o muncă mai mare decât anticipase, dar cu atât mai plăcută, și a precizat că și-ar dori o repetare a acestui efort creator. „Aș vrea să fac asta anual, pentru a vedea la ce viteză putem ajunge. Am avut mari dificultăți în a-i opri pe autori din scris. Sunt curios să văd ce a ieșit“, a declarat scriitorul.
?ê?£i pentru că este vorba despre un roman scris în premieră la 106 de mâini, Răzvan Țupa și-a exprimat speranța că acesta va avea cursivitatea și coerența necesare pentru a avea succes la public. „Abia aștept să văd rezultatul final, să ne dăm seama dacă lucrurile s-au legat așa cum speram. Nu ne-am dorit doar un record de viteză, ci și un rezultat care merită să fie citit“, a spus scriitorul.
Printre cei 53 de autori ai celui mai rapid roman din lume s-au numărat și Ioan Groșan și Matei Pleșu.
De marți, romanul va fi disponibil în librării, iar miercuri, cu începere de la ora 18.30, acesta va fi lansat în prezența tuturor autorilor, la Librăria Bastilia din București.
Cristian Georgescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















