Cei mai mulţi dintre noi ştim deja unele măsuri de bază pe care trebuie să le luăm împotriva caniculei: evitarea expunerii la soare, consumul de lichide, alimentaţie uşoară, fără grăsimi, folosirea unor mijloace de protectie precum ochelari de soare, pălării sau haine subţiri, de culori deschise.
Chiar dacă se scriu pagini întregi şi se vorbeşte pe toate canalele de televiziune şi radio, nici pană în prezent populaţia nu ştie să se protejeze de caniculă. Dovada: numărul mare de apeluri înregistrate la Salvare în urma leşinurilor, dar şi decesele înregistrate în special în randul bătranilor. Autoritatea de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti (ASPMB) a dispus intensificarea acţiunilor de informare a populaţiei cu privire la măsurile ce trebuie luate în perioada de caniculă, cu precădere în cazul copiilor şi vârstnicilor, dar şi în cazul persoanelor cu afecţiuni cardio-vasculare şi respiratorii. Asfel, medicii recomandă consumul zilnic a peste doi litri de lichid, hrană bogată în legume şi fructe, evitarea consumului de alcool, a soarelui şi a aglomeraţiei, utilizarea de mijloace de protecţie, respectiv pălării şi ochelari de soare. În agricultură, pe şantierele de construcţii, în halele industriale care nu au posibilitatea asigurării unor condiţii de microclimat corespunzător, activitatea se va desfăşura dimineaţa şi seara. De asemenea, angajatorii sunt obligaţi, conform legii, să asigure microclimatului optim la locul de muncă. Directorul executiv al ASPMB, conf. dr. Adrian Neacşu, a cerut specialiştilor să monitorizeze cu maximum de exigenţă modul în care se respectă prevederile legale la locul de muncă al angajatului în cazul temperaturilor ridicate, neadmiţând abateri de lege. Vor fi urmărite în special reducerea intensităţii şi ritmului activităţilor fizice, asigurarea ventilaţiei la locul de muncă, alternarea efortului dinamic cu cel static, alternarea perioadelor de lucru cu cele de repaus în locuri umbrite.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















