Home Social Guvernul, „binecuvântat” de urmăritul Costică Argint

Guvernul, „binecuvântat” de urmăritul Costică Argint

DISTRIBUIŢI

Iluștrii guvernanți ai României, plecați la Roma să rezolve criza valului de expulzări care-i amenință pe românii din Cizmă, au primit „binecuvântare“ pentru acțiunile lor de la urmăritul general Costică Argint. Premierul Călin Popescu Tăriceanu și ministrul de externe Adrian Cioroianu au fost „iertați“ de Costică  Argint pentru declarațiile lor îndreptate împotriva rromilor. Chiar dacă au fost însoțiți de o cohortă de consilieri și sepepiști, cei doi demnitari habar n-au avut că cel cu care au discutat pe poziții de egalitate este dat în urmărire prin Interpol, fiind chiar condamnat în România.

Premierul român Călin Popescu Tăriceanu împreună cu "micul nazist" Adrian Cioroianu au avut miercuri la Roma o întrevedere de gradul 3… cu un căutat de Interpol, respectiv Costică Argint, actual lider al Partidei rromilor din Roma. Culmea e că cei doi reprezentanți ai Guvernului habar nu au avut că Argint este urmărit prin Interpol, motiv pentru care s-au comportat ca atare.
Astfel, la începutul întrevederii dintre oficialii români și rromii din Italia, Costică Argint a ținut să precizeze că e "fericit că a găsit corespondent în persoana premierului și a ministrului de externe", și apoi a menționat că-l iartă pe "micul nazist" pentru tentativele fasciste de deportare a rromilor în Egipt pe care le-a enunțat la începutul acestei săptămâni. Măgulit că a fost iertat și în totală necunoștință de cauză, evident că Cioroianu a conchis spășit că el acum și-a schimbat orientările cu privire la xenofobie și că "suferă" când aude declarațiile rasiste ale nepoatei lui Mussolini. Ba mai mult, după discursurile pline de vorbe de duioșie, cei doi reprezentanți ai Guvernului și Costică Argint au bătut palma cu zâmbetul pe buze… Cum de nimeni din staff-ul premierului nu a știut de prezența lui Argint în sală, rămâne o mare enigmă, mai ales că SPP-iștii, polițiștii italieni și șeful de cabinet al ministrului, Mihnea Constantinescu, ar fi trebuit să se ocupe de organizare. Acesta din urmă a avut și o conversație în prealabil cu Argint pentru a-l convinge să nu arunce cu ouă și roșii în premier, așa cum rromii stabiliseră să protesteze pentru că nu li se acordă sprijin din partea autorităților. Cert e că ouă și roșii nu au fost, însă, rușinea premierului și a "micului nazist" că au dat mâna cu un căutat de Interpol, fără să știe, există!

Un simplu Google și Argintul ar fi ieșit la iveală

Internetul și mai ales Sf. Google ar fi salvat întregul Guvern de această situație penibilă. Numai că mai există o problemă, cine să dea "search"? În primul rând, Serviciul de Pază și Protecție al premierului care nu și-a făcut treaba. Apoi, reprezentantul Ministerului de Interne român la Roma, Adrian Mândroc, ar fi trebuit să se intereseze cine e șeful partidei rromilor care se va întâlni cu Tăriceanu. Asta ca să nu mai vorbim de SIE, de Ministerul Justiției, care trebuiau să comunice situația juridică a lui Argint și nici de Ministerul Afacerilor Externe, care culmea l-a avut pe șeful instituției prezent la întrevedere. Totuși, MAE în urma scandalului iscat în situația dată a găsit de cuviință să precizeze că Cioroianu nu a purtat o întrevedere particulară cu Argint, deși imaginile spun altceva.

Cum a ajuns Interlopul azilant politic?

Simplu, după ce a făcut ceva tămbălău în România, unde în 1997 a fost acuzat de ultraj contra bunelor moravuri, iar ulterior condamnat de o instanță din Vrancea la 1 an și șase luni detenție, acesta a luat-o rapid la picior spre Italia unde a cerut azil politic. Motivul acestei cereri ar fi fost acela că în România, Argint ar fi fost discriminat, iar autoritățile italiene, înțelegătoare, au spus NU xenofobiei și l-au luat sub aripa protectoare. Iar în momentul de față, nici un pact de extrădare pe care l-ar avea România cu Italia nu e mai presus de azilul politic.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.