Fiecare profesor titular sau suplinitor ar trebui să primească din acest an, 100 de euro anual pentru procurarea de cărţi sau programe educaţionale. După ce în urmă cu câtva timp, senatorii Alexandru Athanasiu şi Angel Tâlvar au propus un proiect de lege privind acordarea de bani pentru achiziţionarea de cărţi, acum inventivul minstru al educaţiei şi cercetării, Mihail Hărdău, este pe cale să intre într-o nouă dispută cu reprezentanţii Federaţiei Educaţiei Naţionale.
Profesorii din învăţământul preuniversitar ar putea primi din partea Ministerului Educaţiei câte 100 de euro pentru cumpărarea de cărţi sau programe educaţionale pe suport electronic, necesare îmbunătăţirii calităţii activităţii didactice, conform unui proiect de lege al MEdC. De cei 100 de euro vor beneficia însă doar profesorii titulari sau suplinitori care sunt calificaţi. Fiecare cadru didactic decide în legătură cu cărţile şi programele pe care şi le cumpără, în funcţie de necesităţile personale de perfecţionare şi dezvoltare a carierei. Totuşi, profesorii vor avea voie să îşi cumpere materialele didactice doar de pe o listă cu domenii recomandate de MEdC. Conform proiectului, acest ajutor financiar se acordă o singură dată pe an. Profesorii trebuie să demostreze prin chitanţe că au cheltuit banii aşa cum trebuie. Altfel, banii trebui returnaţi, dacă profesorul nu prezintă chitanţele. Astfel, în luna iulie a anului trecut, a fost publicată în -Monitorul Oficial- al României, Legea 315/2006 privind stimularea achiziţiei de cărţi sau programe educaţionale pe suport electronic, necesare îmbunătăţirii calităţii activităţii didactice în învăţământul preuniversitar. Aşa că la distanţă de mai mult de jumătate de an, legea există, însă nu poate fi aplicată. Totuşi, purtătorul de cuvânt al ministrului Hărdău, Mircea Mureşan, spune că legea este operaţională începând cu 1 ianuarie 2007, dar de abia după ce vor fi publicate normele de aplicare ale legii care nu s-au emis. Pe de altă parte, Mureşan spune că în cadrul şedinţei membrilor Comisiei de dialog social de la nivelul ministerului ce va avea loc pe data de 16 ianuarie 2007, se vor finaliza şi normele de aplicare. Numai că preşedintele Federaţiei Educaţiei Naţionale, Cătălin Croitoru îl contrazice pe Mureşan.
Polemică între FEN şi MEdC
Lăsând la o parte faptul că preşedintele Croitoru spune că paternitatea iniţiativei aparţine FEN, sindicalistul mai precizează că solicitarea iniţială a fost pentru 200 de euro. -În ţara asta de doi bani orice este posibil. Oricum, ministrul educaţiei este marele campion al tuturor banilor care se cheltuie pentru învăţământ şi dacă el este mulţumit, să fie sănătos-. Liderul FEN a mai adăugat că până când guvernul nu va rezolva conflictul deja existent privind dialogul social, comisia paritară de la nivelul ministerului nu se poate întruni pe data de 16 ianuarie 2007. Cătălin Croitoru consideră că -ministerul comite o nouă ilegalitate prin promovarea acestei legi despre care spune că este aplicabilă cu 1 ianuarie 2007, fără să existe norme de aplicare ale acesteia-. Croitoru a spus că iniţiativa parlamentară a avut la bază o cerere mai veche a Federaţiei Educaţiei Naţionale, care ulterior a fost inclusă şi în pachetul de revendicări al celor patru federaţii din învăţământ din timpul grevei din noiembrie 2005. Acesta ne-a explicat faptul că sindicaliştii au făcut această cerere în urma efectuării unor sondaje care scoteau în evidenţă faptul că profesorii îşi cumpără foarte rar cărţi de specialitate din cauza salariilor mici. Surprinzător este că liderul FEN nu ştia că această propunere are deja caracter de lege, aşa cum ne-a asigurat Mircea Mureşan. Totuşi, Croitoru este convins că atunci când va deveni realitate, această măsură va oferi o şansă de dezvoltare a învăţământului şi de profesionalizare a personalului de la catedră. Croitoru este de părere că doar dacă se va investi mai mult în educaţie şi în oamenii de la catedră, va apărea o nouă generaţie de tineri, pregătită să dea piept cu cerinţele internaţionale.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















