Home Social Interzis la alcool în Piața Universității încă 2 săptămâni

Interzis la alcool în Piața Universității încă 2 săptămâni

DISTRIBUIŢI

Primarul Sectorului 2, Neculai Onțanu, a prelungit în că două săptămâni interdicția comercia­lizării de băuturi alcoolice în zona adiacentă pieței Universității, din cauza protestelor desfășurate aici.
Astfel, în perioada 1 – 13 februarie, între orele 12.00 – 24.00, vor avea voie să vândă și să desfacă băuturi alcoolice numai hotelurile și restaurantele din zonă.
Primele restricții au fost impuse în zonă pe 18 ianuarie, fiind prelungite în condițiile în care  protestele din Piața Univer­sității au continuat. Măsura se aplică tuturor agenților economici care comercializează băuturi alcoolice în perimetrul delimitat de următoarele artere de circulație: Bulevardul Dacia, Calea Moșilor, Strada Traian, Calea Călărașilor până la limita de sector, potrivit b365.ro.
Măsurile au fost luate pentru buna desfășurare a adunărilor de protest din Piața Universității și zonele adiacente acesteia și protejarea manifestanților de infiltrarea unor oameni sub influența băuturilor alcoolice care ar putea perturba sau afecta manifestațiile pașnice ce au loc în acel perimetru, precizează edilul.
Cei care nu respectă noile dispoziții vor fi sancționați cu amenzi contravenționale cuprinse între 500 și 5.000 lei.

Mihaela Iamandei

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.