Home Social Medicii, atrași la spitale din străinătate cu salarii de zece ori...

Medicii, atrași la spitale din străinătate cu salarii de zece ori mai mari decât salariile din România

DISTRIBUIŢI

Medicii specialiști sau rezidenți din Cluj-Napoca participă, duminică, la un târg de oferte de muncă la spitale și clinici din străinătate, unde li se oferă salarii chiar și de zece ori mai mari decât în România, potrivit organizatorilor.
Zeci de firme de recrutare din străinătate oferă, duminică, la Târgul "Cariere în alb" de la Cluj-Napoca, peste 300 de locuri de muncă la spitale și clinici de stat sau private din străinătate pentru medici specialiști și rezidenți sau asistente medicale, salariile fiind chiar și de zece ori mai mari decât în România.
Ioana Chirilă, reprezentant al unei firme de recrutare pentru statele nordice, Norvegia, Suedia sau Danemarca, a declarat, duminică, pentru corespondentul MEDIAFAX că medicilor li se asigură gratuit și cursuri intensive pentru învățarea limbilor respective.
"Ofertele sunt pentru Norvegia, Suedia și Danemarca, iar medicii specialiști sau rezidenți indiferent de specializare care vor fi selectați beneficiază de un curs intensiv de limbă de patru luni, gratuit, asigurat de angajator, pentru ei și membrii familiei. De asemenea, pe această perioadă primesc și 700 de euro pe lună pentru întreținere, și li se asigură și transportul. Nivelul de salarii este cuprins între 3.500 și 4.500 de euro net pe lună, în funcție de experiență, la care se adaugă și plata pentru gărzi. Sunt destul de multe cereri pentru cele trei țări", a spus Chirilă.
La "Cariere în alb" au căutat oferte de locuri de muncă medici specialiști, dar și rezidenți din Cluj-Napoca, atrași în primul rând de salariile oferite.
Maria, rezident în anul I la Medicină Internă la Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Cluj-Napoca, a optat pentru un post la o clinică din Belgia, pentru că este vorbitoare de limba franceză.
"Eu primesc în România un salariu lunar de 900 de lei, la care se adaugă acum bursa de 670 de lei, plus bonuri de masă, deci un total de circa 1.700 de lei, adică vreo 400 de euro. În Belgia aș putea primi 2.500 de euro, iar după ce capăt experiență, pot ajunge la un salariu de peste 4.000 de euro. Salarizarea este importantă pentru medicii români care se gândesc să lucreze în străinătate", a spus rezidenta.
Un medic stomatolog din Tunisia, care a absolvit anul trecut UMF Cluj-Napoca, Nabil Bousetta, a declarat la rândul său că este interesat de un post în străinătate, în Franța sau Marea Britanie, de preferință.
"Caut un post de medic stomatolog în străinătate, nu mă tentează nici în România, nici acasă, în Tunisia, pentru că nu sunt oportunități ca în străinătate, în special din punct de vedere financiar", a spus medicul.
Bogdan Covaliu, reprezentant al organizatorilor, a declarat că așteaptă ca târgul să fie vizitat de circa 500 de medici clujeni.
"Sunt peste 300 de locuri de muncă oferite la spitale și clinici de stat sau private din străinătate, în Franța, Germania sau țările nordice. Nivelul de salarizare este de circa zece ori mai mare ca în România, și pornește de la 1.700 de euro pentru asistenți medicali, și ajunge până la 2.500 de euro pentru un medic rezident sau 12.000 de euro pentru un medic specialist cu mare experiență", a spus Covaliu.
La târg este deschis și un stand al Organizației "Medici fără frontiere" care caută medici voluntari pentru zone de conflict sau care sunt afectate de calamități.

Mihaela Dobrescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.