Home Social Sinistratii gorjeni reclama proasta calitate a caselor construite de ANL

Sinistratii gorjeni reclama proasta calitate a caselor construite de ANL

DISTRIBUIŢI

Executivul a alocat în ultimul an 248,9 milioane de lei pentru reconstrucţia caselor distruse sau afectate de inundaţii şi de calamităţi naturale, potrivit unei analize prezentate de către ministrul delegat pentru lucrări publice şi amenajarea teritoriului, Laszlo Borbely. Programul de reconstrucţie a caselor afectate de calamităţi naturale în anul trecut a inclus 500 de locuinţe care ar fi trebuit reconstruite la cheie şi 3.894 de locuinţe ce trebuie să fie reconstruite în regie proprie, cu materiale de construcţii puse la dispoziţie de guvern şi ajutor bănesc pentru manoperă din fonduri bugetare. Ministrul Borbely anunţa cu surle şi trambiţe că 300 de locuinţe vor fi construite la cheie în localitatea Rast, iar alte 200 în oraşul Cărbuneşti şi comuna Albeni, judeţul Gorj. Nici nu au trecut cateva luni, că cele 10 familii de sinistraţi care s-au mutat în casele construite de Agenţia Naţională de Locuinţe deja se plâng că lucrările au fost făcute de mântuială, iar prin acoperişuri şi ziduri intră apa la fiecare ploaie sau când se topeşte zăpada. Fiecare clădire a costat 500 milioane de lei vechi. Autorităţile consideră că problemele se vor putea rezolva, dat fiind că lucrările sunt încă în perioadă de garanţie. Pe de altă parte, autorităţile spun că problemele sunt minore.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.