Home Special Commerzbank: Promisiunile USL privind atenuarea austerității, greu de respectat dacă se vrea...

Commerzbank: Promisiunile USL privind atenuarea austerității, greu de respectat dacă se vrea acord cu FMI

DISTRIBUIŢI

Promisiunile USL de atenuare a austerității vor fi greu de respectat dacă se vrea un nou acord cu FMI, iar incertitudinea de pe scena politică se va menține din cauza tensiunilor dintre Ponta și Băsescu, chiar dacă președintele va fi nevoit să îl nominalzeze pe liderul PSD pentru funcția de premier.
„Coaliția a făcut o promisiune clară de atenuare a austerității. Cu toate acestea, vedem spațiu restrâns pentru respectarea acestei promisiuni dacă vor dori să obțină un acord cu FMI. Ponta însuși a afirmat că va fi important ca negocierile cu FMI să se încheie cu succes, fiind cu siguranță conștient de faptul că altfel investitorii străini vor fi reticenți față de activele românești. România nu are fundamente economice atât de solide precum Polonia sau Cehia pentru a atrage investitori pe termen lung. Are nevoie de sprijinul FMI“, a declarat agenției MEDIAFAX Thu Lan Nguyen, analist la Commerzbank, a doua mare bancă germană.
Rezultatul alegerilor de duminică a fost probabil cel mai bun posibil din perspectiva piețelor financiare, deoarece oferă certitudinea nominalizării lui Ponta ca premier, notează analistul Commerzbank.
„Din moment ce Ponta este susținut de o majoritate solidă în Parlament, Băsescu nu are de ales și este nevoit să îl nominalizeze. Cu toate acestea, situația politică va rămâne una incertă atât timp cât leadership-ul va rămâne dezbinat din cauza tensiunilor dintre Ponta și Băsescu. Certurile politice vor continua, în pofida majorității confortabile a alianței lui Ponta. Nu aș exclude ca Ponta să încerce din nou să îl demită pe Băsescu pentru ca partenerul său de alianță, Crin Antonescu, să-i poată lua locul mai devreme“, explică Nguyen.

Avertismente

În continuare, investitorii străini vor urmări atent dacă Guvernul va reuși să încheie un nou acord de precauție cu FMI, esențial pentru menținerea încrederii în activele românești.
„Atingerea acestui obiectiv ar putea fi pusă sub semnul întrebării dacă Guvernul va fi ocupat cu lupta cu președintele Băsescu. Dacă se vor concentra pe demiterea acestuia în loc de mulțumirea creditorilor externi, situația ar putea degenera rapid, investitorii ar putea retrage capital. Drept urmare s-ar putea acumula din nou presiuni de depreciere pe leu“, avertizează analistul.
Astfel, punctele slabe pentru evoluția leului ar fi tensiunile dintre liderii politici, care ar putea pune în pericol un nou acord cu FMI, precum și perspectivele politice incerte, în viziunea analistului Commerzbank.
Punctele tari ale leului sunt revenirea economică solidă preconizată pentru anul viitor, precum și atitunea neutră a BNR, în timp ce celelalte bănci centrale din regiune se află într-o perioadă de relaxare a politicii monetare.
USL a câștigat aproximativ 60% din voturile pentru Parlament, potrivit rezultatelor parțiale publicate de Biroul Electoral Central după numărarea voturilor de la 96% din secțiile de votare.
Președintele Traian Băsescu a declarat, în luna noiembrie, la începutul unei întrevederi cu delegația FMI, Comisiei Europene și Băncii Mondiale, că a discutat cu premierul Victor Ponta și cu guvernatorul BNR Mugur Isărescu și s-a decis încheierea unui nou acord cu FMI pentru „încă un an sau doi“.
Premierul Victor Ponta a afirmat la scurt timp că un nou acord de precauție cu FMI ar acționa drept plasă de siguranță împotriva „turbulențelor serioase“ de pe piețele financiare.
La rândul său, ministrul Finanțelor Publice, Florin Georgescu, a spus că misiunea FMI de evaluare va reveni la București la mijlocul lunii ianuarie, când se va face ultima analiză a acordului în derulare și se vor negocia condițiile unei noi înțelegeri, care va fi aprobată cel mai probabil în luna februarie.
Acordul preventiv aflat în derulare ar trebui să se încheie în luna aprilie.

Rudi Vania

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.