Home Special Cu peste 5000 de șomeri mai puțin

Cu peste 5000 de șomeri mai puțin

DISTRIBUIŢI

La sfârșitul lunii septembrie 2007, rata șomajului înregistrată la nivel național a fost de 3.9%, mai mică față de cea din luna septembrie a anului 2006. Numărul total de șomeri a scăzut cu 5.408 persoane, față de cel din luna anterioară. În luna septembrie 2007, comparativ cu luna precedentă, rata șomajului masculin a atins nivelul de 4,0%, iar cea a șomajului feminin, de 3,8%. La nivel teritorial, numărul de șomeri a crescut în 11 județe, cele mai importante creșteri înregistrându-se în județele Dolj (407 persoane), Sibiu (295 persoane), Gorj (219 persoane) și Caraș-Severin (180 persoane), iar în celelalte județe s-au înregistrat scăderi ale numărului șomerilor înregistrați. Cele mai importante scăderi se semnalează în județele: Mureș, cu 901 persoane, Suceava, cu 757 persoane, Bacău, cu 604 persoane, Prahova, cu 489 persoane, și Tulcea, cu 420 persoane. Principala cauză a menținerii ratei șomajului constă în numărul redus de noi intrați în evidențele agențiilor deoarece, după perioada vacanței, o parte din cadrele didactice și-au reluat activitatea, iar sectoarele din agricultură și construcții sunt în plină activitate.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.