Autoritatea olandeză pentru securitate alimentară (NVWA) a confiscat mai multe transporturi de furaje provenite din România și Serbia și care au ajuns în sute de ferme, după ce s-au descoperit aflatoxine cancerigene la patru ferme producătoare de lapte, scrie joi portalul DutchNews.
Respectiva autoritate a comunicat miercuri că a găsit aflatoxine în laptele provenit de la două ferme, producția acestora fiind sistată până la descoperire sursei de contaminare. La sfârșitul anului trecut a mai fost suspendată și activitatea altor două ferme după ce s-a găsit lapte contaminat, iar acestea nu și-au reluat încă producția.
Potrivit NVWA, sursa contaminării cu aflatoxine se găsește în hrana animalelor. La începutul acestei săptămâni, la cinci crescătorii de porci din Olanda s-au găsit aflatoxine în furajele importate din Serbia și la alte trei în furajele importate din România.
Potrivit DutchNews, citat de EFE, acest tip de contaminare a fost descoperit pentru prima dată vineri în Germania, unde autoritățile au semnalat că circa 6.500 de ferme ar putea fi afectate.
Aflatoxinele sunt produse de diferite ciuperci și se pot regăsi în lapte, ouă și carne, iar consumul acestor alimente contaminate poate conduce la intoxicare și cancer la oameni și animale, mai scrie portalul olandez.
Cristian Georgescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















