Începând de astăzi, la Manchester, înotătorii lumii se vor lupta pentru o medalie în cadrul Campionatelor Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri).
România îi va avea ca reprezentanți pe doi dintre cei mai titrați sportivi ai acestei discipline, respectiv pe Camelia Potec și pe Ioan Gherghel.
Gherghel va concura în două probe, urmând să debuteze chiar în prima zi a competiției, în seriile la 100 m fluture, și va mai participa duminică, la încheierea întrecerilor, la 200 m fluture. Potec este înscrisă la două probe, 400 m liber (calificări pe 11 aprilie) și 800 m liber (joi, 10 aprilie). Aceasta este ultima competiție oficială înaintea Jocurilor Olimpice de la Beijing, în care înotătorii își verifică potențialul.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















