Înaintea etapei a XXXII-a a Ligii I, clasamentul pare deja fixat bine şi parcă doar o minune ar mai putea să aducă o schimbare majoră. Dinamo este deja campioană, cu un avans de 13 puncte faţă de Steaua, iar dacă gruparea din Ghencea nu mai face nici un pas greşit nu mai are cum să piardă locul doi, şi implicit calificarea în preliminarile Ligii Campionilor. CFR Cluj se află la un punct în spatele roş-albaştrilor şi promite că va lupta pană la capăt pentru şansa sa de a prinde un nesperat loc secund. Rapidul a pierdut contactul cu fruntea clasamentului, aflandu-se la cinci puncte de ardeleni, fiind parcă resemnaţi cu ocuparea locului al patrulea în clasament. Singura lor şansă în care mai cred cu adevărat că ar putea ajunge în Cupa UEFA o reprezintă Cupa Romaniei, a cărei finală o vor disputa în data de 26 mai, la Timişoara, împotriva lui Poli.
La celălalt capăt al clasamentului, situaţia este mult mai clară decat în frunte, echipele care vor juca în eşalonul secund din sezonul viitor fiind deja cunoscute. Singura echipă care mai are şanse matematice de a se salva este Ceahlăul Piatra Neamţ, însă programul moldovenilor din ultimele trei etape este infernal. Dacă partida de astăzi, de la ora 20:30, cu FC Argeş, se anunţă mai uşoară, în celelalte două meciuri rămase din această ediţie a Ligii I, Ceahlăul va întalni pe Rapid şi pe Dinamo. Celelalte trei echipe care vor evolua la matineu sunt FC Argeş, FC Naţional şi Jiul Petroşani, toate trei nemaiavand nici măcar şanse matematice de a se salva. Farul Constanţa a trăit mari emoţii în privinţă retrogradării, însă, datorită programului greu pe care îl are Ceahlăul, se poate considera ca şi salvată.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















