Breaking news: rușii de la Mechel și-au vândut cele patru combinate metalurgice pe 52 de euro. Balșoi teatr! Cu banii ăștia putea să le cumpere orice bulibașă, să le vândă la fier vechi, să plătească datoriile și să-i rămână bani pentru alte combinate. Mechel a vândut însă tot unor ruși. Cele patru combinate care lasă câteva mii de șomeri sunt tot o amintire de la dl. Năstase, cel de la care dl. Ponta zicea că a învățat politică – se vede! – și despre care dl. Băsescu zicea că „poate reveni oricând în politică” fiindcă „a făcut o găinărie, nu și-a vândut țara”. Doar a umplut-o de găinaț. Motiv pentru care USL se pricepe grozav la Congrese: de când sunt împreună, PSD și PNL au făcut atâtea Congrese încât mai au puțin și ajung la al XIV-lea Congres, Antonescu reales. Pregătind Congresul Extraordinar și plenipotențiar al PNL, dl. Chițoiu, șef la sectorul 1, i-a lăsat pe dinafară pe cei din aripa Tăriceanu și a ținut ședință separată pentru a desemna delegați de încredere la Congres – unde dl. Tăriceanu a zis că nici nu știe ce se dezbate. Probabil că nici dl. Antonescu nu știe. Află pe parcurs. Supărat, dl. Mihăiță Calimente s-a răstit la un ziarist: „ba avem proiecte dar nu le spunem pe stradă și nu vă mai las să vorbiți fiindcă sunteți un pupifundist al lui Băsescu”. I-auzi la Mihăiță! Așa v-a învățat la grădiniță? Să nu vorbiți decât cu pupifundiștii lui Ponta, Antonescu și Felix? Păi, ei sunt foarte solicitați: nu-i ușor să te ocupi de trei funduri deodată. Dl. Orban le-a transmis însă „dlui Chițoiu și celorlalți că există viață și după Antonescu”. Mai durează. Deocamdată, PNL se îmbată cu parfumul lui Crin: viața ca o plantă. Preda Valentin, omul lui Mazăre și secretar de stat la Transporturi, a fost săltat în aceeași zi de DNA pentru trafic de influență și audiat până noaptea – iar filiala PSD Constanța a luat foc: „reținerea abuzivă a lui Preda amintește de Germania nazistă”. Venind de la Mazăre care defila în uniformă ce amintea de Germania nazistă, comparația trădează fascinația morbidă a USL pentru dictatori: tot timpul vorbesc despre Hitler, Stalin, Ceaușescu și Înalta Poartă. Semn că toate dictaturile seamănă între ele și fiecare democrație e nefericită în felul său, cum ar zice Tolstoi. ?ê?£i iar război și pace: filmul „Poziția copilului” al lui Călin Netzer care tocmai a luat Ursul de aur la Berlin a fost respins de la finațare de C.N. al Cinematografiei cu nota șase. Acum directorul CNC ar trebui să ia poziția demisionarului și „măgarul de aur”. Valea!
Tia ?ê?£erbănescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info















