– După ce au ratat privatizarea societăţii muscelene, cu -investitorul- american de la Crosslander, autorităţile sunt pe cale să facă praf şi lichidarea acestora
– Vânzarea de active programată să aibă loc pe 4 mai se poate solda cu un preţ derizoriu
– Acesta nu va acoperi nici valoarea terenurilor aflate în proprietatea ARO
– Un metru pătrat în zonă poate ajunge la 80 de euro, conform anunţurilor de vânzare din ziarele locale, în timp ce lichidatorul va scoate în cel mai bun caz 35 de euro
– Nu mai vorbim de miile de metri pătraţi construiţi sau patente şi brevete de invenţii, care vor deveni bonus contractual pentru potenţialul cumpărător, în situaţia dată
Soarta ARO, pecetluită încă de la semnarea contractului privatizare cu -investitorul american- este similară tuturor mastodonţilor comunişti pentru a căror redresare nu a mişcat nimeni nici un deget. Ba dimpotrivă, s-a făcut totul pentru valorificarea avantajelor acestora în interese personale, nicidecum ale salariaţilor sau statului român.
Dacă uzina câmpulungeană tot a fost declarată în faliment, ce mai rămâne de făcut decât să o valorificăm la preţ de fier vechi? Dintr-un comunicat recent aflăm că majoritatea activelor Aro Câmpulung, vor fi scoase la licitaţie la 4 mai, la un preţ de pornire de 53,3 milioane lei fără TVA (circa 16 milioane euro), oferta incluzând terenuri în suprafaţă de peste 470.000 metri pătraţi şi licenţele de fabricaţie.
Preţul nu acoperă nici măcar valoarea de piaţă a proprietăţilor imobiliare. Un teren în zonă, conform anunţurilor de vânzare publicate de ziarele locale poate urca şi până la 80euro/mp! Ori, dacă se va vinde la preţul actual abia dacă se obţin 35 euro/mp. Nu mai punem la calcul clădirile iar de drepturile de proprietate intelectuală nici pomeneală să fie vorba.
Active au mai fost scoase la vânzare în februarie, când licitaţia a pornit de la 76 milioane lei şi în martie, când preţul de pornire a fost de 60,8 milioane lei, procedura fiind de fiecare dată suspendată din lipsă de cumpărători.
Activele scoase la vânzare includ fosta incintă a societăţii Aro, cuprinzând teren de peste 460.000 metri pătraţi şi clădiri cu suprafaţa construită de 167.000 mp, fosta parcare a întreprinderii, formată din teren de 10.000 mp şi clădiri cu suprafaţa construită de 1.111 mp, instalaţii tehnologice, echipamente, licenţele de fabricaţie pentru mărcile uzinei.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















