Antrenorul Hristo Stoicikov a declarat că a demisionat din funcţia de selecţioner al Bulgariei din cauza atmosferei proaste şi a intereselor ca el să nu aibă acelaşi succes pe care l-a avut ca jucător, nu din cauza remizei de pe teren propriu cu Albania, din preliminariile CE 2008. -Nu este o demisie. Plec de comun acord cu Federaţia Bulgară (BFU). Am dat totul pentru a face o naţională puternică. Oricum, atmosfera de la lotul naţional nu era una normală, aşa că am decis să plec. Îi urez succes celui care va veni în locul meu, oricine ar fi el. Unele persoane nu erau mulţumite de faptul că încercam să am acelaşi succes pe care l-am avut ca jucător. Nu mi-e frică, viaţa merge înainte. Nu plec din cauza egalului cu Albania. Sunt alte motive. Nu-mi voi schimba caracterul-, a spus Stoicikov.
Comitetul Executiv al BFU se va întruni la 25 aprilie şi va numi, probabil, un nou selecţioner. Favorit pare a fi Plamen Markov, care a fost selecţioner înaintea lui Stoicikov şi care a condus naţionala Bulgariei la Euro 2004.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















