Autorităţile de la Bucureşti au dat cu -oiştea-n gard- la calculul altor doi indicatori macroeconomici de bază. Faptul este pus în evidenţă de cele mai recente date furnizate de biroul de statistică al UE, EUROSTAT.
Deficitul bugerar al României a fost anul trecut de circa 1,9% din Produsul Intern Brut (PIB), potrivit datelor biroului de statistică al Uniunii Europene, Eurostat, mai ridicat decât cifrele anunţate de autorităţile române, care indică un deficit de 1,7% din PIB. Din punct de vedere valoric, deficitul României a fost anul trecut de 6,45 miliarde de lei, iar PIB de 342,4 miliarde de lei, se arată într-un comunicat al EUROSTAT.
La nivelul anului trecut, cheltuielile au avut o pondere în PIB de 32%, iar veniturile de 30,1%, potrivit datelor EUROSTAT, în timp ce informaţiile autorităţilor române indică un nivel al cheltuielilor de 33,5% din PIB, echivalentul a 112,62 de miliarde de lei, iar veniturile de 31,8% (record mult lăudat de ministrul Vosganian), respectiv 106,97 de miliarde de lei.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















