
Institutul de Cercetare Dezvoltare pentru Apicultură va exporta miere, suplimente nutritive și produse medicamentoase pe bază de propolis în Japonia și Orientul Apropiat. Institutul a investit circa 600.000 dolari pentru ca hala de producție să ajungă la criteriile europene de calitate.
„Investiția a fost suportată din surse proprii ale institutului și este aproape finalizată“, a precizat directorul general al institutului, Cristina Mateescu. Aceasta a mai spus că Institutul de Cercetare Dezvoltare pentru Apicultură din Capitală urmează să colaboreze cu Institutul Național de Cercetări Agronomice din Franța pentru studii privind genetica, nutriția și bolile albinelor.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















