Zi agitată la ONU, unde la tribuna Adunării generale a organizaţiei mondiale au urcat, printre alţii, preşedintele Statelor Unite, George Bush, liderul iranian Mahmoud Ahmadinejad şi şeful statului francez, Nicolas Sarkozy. Primul a evitat să vorbească direct despre -chestiunile cele mai nevralgice- ale agendei internaţionale – Irak şi Iran. S-a referit la alte probleme delicate. În nota obişnuită, Ahmadinejad a criticat tot. Sarkozy a abordat însă din plin temele majore, ca omul căruia i s-ar fi încredinţat o anumite misiune, potrivit comentariilor presei franceze. El şi-a menţinut poziţia de fermitate faţă de regimul de la Teheran şi a chemat comunitatea internaţională la acţiune, -pentru că maine s-ar putea dovedi prea tarziu-. -Chem toate statele să se reunească pentru a fonda o nouă ordine mondială a secolului XXI-, a lansat locatarul de la Palatul Elysee în faţa asistenţei.
Slăbiciune
După cum nota Le Figaro, Sarkozy a pronunţat un discurs orientat spre marile provocări mondiale. Trecand rapid în revistă crizele internaţionale ale momentului, precum Birmania, preşedintele francez a evocat Iran, confirmand poziţia de fermitate a Parisului. -Nu va fi pace în lume, dacă Franţa va da dovadă de slăbiciune în faţa proliferării armelor nucleare-. -Iranul are dreptul la energie nucleară- civilă, a estimat şeful statului. Dar, a adăugat el, -lăsand Iranul să se doteze cu arme nucleare, riscăm să punem în pericol nu doar o regiune, ci întreaga lume-. În opinia lui Sarkozy, criza iraniană nu va fi rezolvată decat dacă -fermitatea şi dacă vor merge mană în mană-. Referindu-se la alte ameninţări care planează asupra omenirii, el a indicat în special -încălzirea globală-, alături de -şocul civilizaţiilor-. Sarkozy nu a ezitat să facă apel la conştiinţa tuturor celor care au o responsabilitate în conducerea afacerilor mondiale, -pentru că dacă nu o vom face, ţările sărace se vor revolta, într-o bună zi-.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















